Pokusy na zvířatech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Laboratorní potkan

Pokusy na zvířatech nebo též experimenty na zvířatech je obecné označení pro testy prováděné na živočiších (Animalia)[zdroj?] vyjma člověka. V České republice definuje zákon na ochranu zvířat proti týrání pokusným zvířetem obratlovce kromě člověka, nikoliv však plody či embrya.[1]

Výčet testovacích subjektů prochází prakticky celým spektrem živočišných druhů, od bezobratlých (mušky octomilky) až po primáty příbuzné člověku (šimpanzi). Zvířata se používají pro řadu experimentů, hlavní oblasti použití zvířecích subjektů jsou genetické experimenty, biologické testy, studie chování, testy léčiv a kosmetiky, působení chemikálií a další. V minulosti sehrála pokusná zvířata významnou roli při testech jaderných zbraní, kdy na nich byly zkoumány okamžité i dlouhodobé účinky vystavení ionizujícímu záření. Velkou úlohu sehrála zvířata také v počátcích kosmického výzkumu. Prvním živým tvorem mimo naši planetu byl pes Lajka, vynesený při misi Sputnik 2, americký kosmický program používal testovací subjekty z řádu primátů (makakové a šimpanzi).

Šimpanz Ham po misi Mercury-Redstone 2, vyloven záchranou lodí

Historie testů na zvířatech sahá až do starověkého Řecka k Aristotelovi. Pokusy na zvířatech provádělo mnoho známých vědců, jako například Louis Pasteur, Ivan Petrovič Pavlov a další. Pro člověka má velký užitek farmaceutický výzkum na zvířatech, například první inzulin byl extrahován ze psa, genetické pokusy, odzkoušené na zvířatech pomáhají s diagnostikou dědičných onemocnění u lidí a podobně. Novou rozvíjející se oblastí výzkumu jsou xenotransplantace, při nichž jsou zvířata geneticky manipulována tak, aby jejich orgány mohly být použity pro lidské příjemce.

Testy na zvířatech jsou zdrojem sporů mezi laboratořemi a organizacemi bojujícími za práva zvířat. Tyto skupiny se mohou příležitostně radikalizovat a přejít k ekoterorismu. Ve vyspělých zemích existují státní organizace dohlížející na testy, jako například americká Institutional Animal Care and Use Committee, která mimo jiné kontroluje, zda je použití zvířecích subjektů nezbytné.

Experiment s ptákem ve vzduchové pumpě, Joseph Wright, 1768

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Animal testing na anglické Wikipedii.

  1. § 3 zákona České národní rady č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, novelizovaný zákonem ČNR č. 162/1993 Sb.

Související články[editovat | editovat zdroj]