Emil von Behring

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emil Adolf von Behring
Emil von Behring im März 1914. Fotografie von Waldemar Titzenthaler.jpg
Narození15. března 1854
Ławice
Úmrtí31. března 1917 (ve věku 63 let)
Marburg
Příčina úmrtízápal plic
Alma materHumboldtova univerzita
Povoláníimunolog, lékař, spisovatel literatury faktu, vysokoškolský učitel, fyziolog a bakteriolog
ZaměstnavateléMarburská univerzita
Univerzita Martina Luthera
Charité
OceněníNobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1901)
čestný doktor Národní autonomní univerzity v Mexiku (1910)
společník Americké akademie umění a věd
čestný doktorát Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu
ChoťElse von Behring (od 1896)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Adolf von Behring (15. března 1854, Hansdorf31. března 1917, Marburg) byl německý lékař a bakteriolog, jeden ze zakladatelů imunologie a sérologie, objevitel séra proti záškrtu. V roce 1901 se stal prvním nositelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Emil Adolf von Behring vystudoval z finančních důvodů medicínu na Vojenské lékařské škole (Kaiser-Wilhelm-Akademie für das militärärztliche Wesen) v Berlíně (18741878). Původně byl tedy vojenským lékařem, 5 let povinné služby pro armádu si odpracoval na Hygienickém ústavu v Berlíně, který vedl Robert Koch. Zabýval se zde zejména bakteriologií, toxikologií bakterií. V pozdější dobe se spolu s dr. Kitasatou zabýval studiem imunologických témat souvisejících se záškrtem a tetanem. V roce 1890 vyšel v Německém lékařském týdeníku (Deutsche Medizinische Wochenschrift) jejich společný článek pojednávající o vzniku imunity proti záškrtu a o protitetanové imunitě u zvířat. V dalším čísle vyšel další článek, v němž Behring popsal metodu získávání séra proti záškrtu imunizací koní. V roce 1892 pak byla v Německu zahájena masová výroba tohoto séra.

V roce 1893 získal Behring místo profesora hygieny na lékařské fakultě Univerzity v Marburgu, kteroužto pozici zastával do konce života. O dva roky později se stal též ředitelem Ústavu hygieny v Marburgu. V roce 1914 založil Behringwerke, firmu zabývající se vývojem sér a vakcín.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]