Emil von Behring

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emil Adolf von Behring
E A Behring.jpg
Narození 15. března 1854
Ławice
Úmrtí 31. března 1917 (ve věku 63 let)
Marburg
Příčina úmrtí zápal plic
Alma mater Königsberská univerzita
Humboldtova univerzita
Zaměstnavatelé Marburská univerzita
Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
Ocenění Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1901)
společník Americké akademie umění a věd
Manžel(ka) Else von Behring (od 1896)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Adolf von Behring (15. března 1854, Hansdorf31. března 1917, Marburg) byl německý lékař a bakteriolog, jeden ze zakladatelů imunologie a sérologie, objevitel séra proti záškrtu. V roce 1901 se stal prvním nositelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Emil Adolf von Behring vystudoval z finančních důvodů medicínu na Vojenské lékařské škole (Kaiser-Wilhelm-Akademie für das militärärztliche Wesen) v Berlíně (18741878). Původně byl tedy vojenský lékař, 5 let povinné služby pro armádu si odpracoval na Hygienickém ústavu v Berlíně, který vedl Robert Koch. Zabýval se zde zejména bakteriologií, toxikologií bakterií. V pozdější dobe se spolu s dr. Kitasatou zabýval studiem imunologických témat souvisejících se záškrtem a tetanem. V roce 1890 vyšel v Deutsche Medizinische Wochenschrift jejich společný článek pojednávající o vzniku imunity proti záškrtu a o protitetanové imunitě u zvířat. V dalším čísle vyšel další článek, v němž Behring popsal metodu získávání séra proti záškrtu imunizací koní. V roce 1892 pak byla v Německu zahájena masová výroba tohoto séra.

V roce 1893 získal Behring místo profesora hygieny na lékařské fakultě Univerzity v Marburgu, kteroužto pozici zastával do konce života. O dva roky později se stal též ředitelem Ústavu hygieny v Marburgu. V roce 1914 založil Behring-Werke, firmu zabývající se vývojem sér a vakcín.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]