Ronald Ross

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ronald Ross
Ronald Ross.jpg
Narození 13. května 1857
Almora
Úmrtí 16. září 1932 (ve věku 75 let)
Londýn
Ocenění Nobelova cena za fyziologii a lékařství (1902)
člen Královské společnosti
James Tait Black Memorial Prize
rytíř komandér Řádu lázně
Královská medaile
… více na Wikidatech
Příbuzní Charles Ross
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Ronald Ross (13. května 1857, Almora16. září, 1932, Londýn) byl britský lékař, parazitolog a spisovatel, jeden ze zakladatelů moderní epidemiologie. Za svůj výzkum malárie obdržel v roce 1902 Nobelovu cenu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Indii, jeho otcem byl anglický generál sir C. C. G. Ross. Po studiu medicíny v Londýně se vrátil do Indie, kde se jako člen Indian Medical Service (18811899) zabýval studiem malárie. V roce 1897 prokázal přítomnost původce malárie v žaludku komára Anopheles stephensi, a podpořil tak Mansonovu teorii o tom, že nemoc přenášejí komáři. Ve výzkumu pokračoval i v západní Africe, kde svoji teorii podpořil dalšími četnými pozorováními. V roce 1902 se stal profesorem tropické medicíny univerzitě v Liverpoolu a obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Od roku 1912 přednášel v Londýně a v roce 1926 pak stanul v čele Rossova ústavu a kliniky tropických nemocí.

Ross byl průkopníkem moderní epidemiologie a byl první, kdo začal tvořit a systematicky používat matematické modely pro popis a odhad chování epidemie. Krom odborných epidemiologických a matematických prací psal též povídky a romány.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • The Prevention of Malaria (1910)
  • Studies on Malaria (1928)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]