Max Delbrück

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Max Delbrück
Maxdelbrück-cr.jpg
Narození4. září 1906
Berlín
Úmrtí9. března 1981 (ve věku 74 let)
Pasadena
Místo pohřbeníMountain View Cemetery and Mausoleum
Alma materUniverzita v Göttingenu
Povolánígenetik, vysokoškolský učitel, fyzik, virolog, biofyzik, astrofyzik a molekulární biolog
ZaměstnavateléVanderbiltova univerzita (1940–1947)
Kalifornský technologický institut
OceněníKimber Genetics Award (1964)
zahraniční člen Královské společnosti (1967)
Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1969)
Cena Louisy Grossové Horwitzové (1969)
členství v Evropské organizaci pro molekulární biologii
… více na Wikidatech
ChoťMary Adeline Delbrück[1]
DětiTobias Delbruck
RodičeHans Delbrück a Lina Thierschová
PříbuzníEmmi Bonhoefferová (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Max Ludwig Henning Delbrück (4. září 1906 – 9. března 1981) byl německo-americký biofyzik a genetik, nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství za rok 1969. Za objevy týkající se replikačního mechanismu a genetické struktury vitrů ji spolu s ním obdrželi Alfred Hershey a Salvador Luria.

Max Delbrück pocházel z Berlína. Jeho otec Hans Delbrück byl historik, pradědečkem z matčiny strany byl chemik Justus von Liebig. Maxovi sourozenci Justus Delbrück a Emmi Bonhoefferová, byli členy protinacistického odboje. Právník Justus byl spolu se svými příbuznými Klausem a Dietrichem Bonhoefferovými v roce 1945 popraven za přípravu atentátu na Hitlera.

Max Delbrück získal roku 1930 doktorát z fyziky na univerzitě v Göttingenu. Od roku 1932 pracoval jako asistent Lise Meitnerové na výzkumu radioaktivního štěpení a radioaktivního záření. Fenomén disperze elektronů na jádrech atomů, který v té době přepověděl, byl později nazván podle něho.

Roku 1937 Delbrück získal stipendium na Kalifornském technologickém institutu (Kaltech), kde se začal věnovat výzkumu v oblasti molekulární biologie. Roku 1939 zde s E. L. Ellisem publikovali článek „The growth of bacteriophage“, v němž popsali, že viry se množí naráz v jednom kroku, nikoli postupně dělením jako buněčné organismy.

Po vyčerpání stipendia roku 1939 přešel Delbrück na Vanderbiltovu univerzitu v Nashville, kde učil fyziku a vedl biologickou laboratoř. Roku 1941 se seznámil se Salvadorem Luriou a oba vědci začali spolupracovat. Později se k jejich týmu připojil i Alfred Hershey. Jejich první výsledky se týkaly bakteriální rezistence vůči virové infekci. Takzvaným fluktuačním testem pak dokázali, že Darwinova teorie přirozeného výběru následkem náhodných mutací se vztahuje i na bakterie, čímž přispěli k definitivnímu zamítností lamackistických teorií dědičnosti.

Roku 1947 se Delbrück vrátil na Kaltech, kde zůstal jako profesor biologie až do konce své kariéry. Mimoto založil Institut molekulární genetiky v Kolíně nad Rýnem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]