Michael Houghton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael Houghton
Prof Michael Houghton.jpg
Narození1949 (72–73 let)
Londýn
Alma materVýchodoanglická univerzita
Královská kolej v Londýně
PracovištěAlbertská univerzita
Chiron Corporation
Obormikrobiologie
OceněníKarl Landsteiner Memorial Award (1992)
Cena Roberta Kocha (1993)
Laskerova-DeBakeyova cena za klinický medicínský výzkum (2000)
Mezinárodní cena Gairdnerovy nadace (2013)
Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (2020)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Houghton (* 1949) je britský mikrobiolog a virolog. V roce 2020 získal Nobelovu ceny za fyziologii a lékařství, a to za objev viru hepatitidy typu C v roce 1989.[1] Objev vedl k rychlému vývoji diagnostických testů, které odhalí virus v zásobách krve, což snížilo riziko získání hepatitidy prostřednictvím krevní transfuze. Odhaduje se, že se takto celosvětově zabránilo minimálně 40 000 nových infekcí za rok. Cenu získal spolu s Harvey Alterem a Charlesem Riceem. Krom toho v roce 1986 popsal genom hepatitidy typu D.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl řidič kamionu a odborový předák. Ve věku 17 let se rozhodl stát mikrobiologem poté, co si přečetl o Louisi Pasteurovi. Získal stipendium na University of East Anglia, kde vystudoval biologii. Absolvoval v roce 1972. Doktorát v biochemii si udělal na King's College v Londýně v roce 1977. Poté odjel do Spojených států, kde začal pracovat pro firmu GD Searle & Company (součást korporace Pfizer) a následně, od roku 1982, pro Chiron Corporation (od roku 2006 součást korporace Novartis). Právě tam učinil svůj nejslavnější objev hepatitidy typu C. Tato práce vedla v roce 1990 k vývoji krevního screeningového testu, který začal být užíván od roku 1992, nejprve v Kanadě, kde nová technologie brzy prakticky eliminovala kontaminaci zásob darované krve hepatitidou C. V jiných studiích publikovaných ve stejném období Houghton a jeho spolupracovníci spojili hepatitidu C s rakovinou jater. V roce 2007 z Chironu přešel do firmy Epiphany Biosciences, v roce 2009 se pak odstěhoval do Kanady, kde přijal profesorský post na Albertské univerzitě.[2] V roce 2013 Houghtonův tým na Albertské univerzitě prokázal, že vakcína odvozená od jediného kmene hepatitidy C je účinná proti všem kmenům viru. V roce 2020 se tato vakcína dostala do fáze předklinických studií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michael Houghton (virologist) na anglické Wikipedii.

  1. Nobelovu cenu za lékařství získali vědci Alter, Rice a Houghton. Objevili vir způsobující žloutenku typu C. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. 
  2. Michael Houghton | Biography, Facts, & Nobel Prize | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]