Archibald Hill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Archibald Hill
Archibald Vivian Hill.jpg
Rodné jméno Archibald Vivian Hill
Narození 26. září 1886
Bristol
Úmrtí 3. června 1977 (ve věku 90 let)
Cambridge
Alma mater Trinity College
Univerzita v Cambridgi
Zaměstnavatelé Manchesterská universita
University College London
Univerzita v Cambridgi
Ocenění Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1922)
Actonian Prize (1928)
Copleyho medaile (1948)
Cotheniova medaile (1966)
Bayliss-Starling Prize Lecture (1969)
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Margaret Neville Keynes
Děti Polly Hill
David Keynes Hill
Maurice Hill
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archibald Vivian Hill (26. září 1886 – 3. června 1977) byl anglický fyziolog, spoluzakladatel řady odvětví biofyziky a operačního výzkumu. Za objevy v oblasti tvorby tepla ve svalech získal roku 1922 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, spolu s ním byl toho roku oceněn také Otto Fritz Meyerhof.

A. V. Hill studoval v Cambridge na Trinity College a na univerzitě zůstal i po absolutoriu. Objevil řadu zákonitostí ve fyziologii a spolu s Hermannem Helmholtzem bývá považován za otce biofyziky. V roce 1914 vstoupil do armády, kde kolem sebe shromáždil tým špičkových vědců, který položil základy operačního výzkumu. Po válce se vrátil do Cambridge, ale již roku 1920 přešel na Viktoriinu univerzitu v Manchesteru, kde se stal profesorem fyziologie a svým výzkumem pomohl vyjasnit funkci svalů. Roku 1923 se stal profesorem na University College v Londýně, kde setrval až do emeritování roku 1951. Ve vědecké práci pokračoval až do roku 1966.

Podílel se také na politickém životě Británie (byl nezávislým poslancem za Univerzitu Cambridge v letech 1940 až 1945) a organizaci vědy. Významná je jeho činnost v charitativní organizaci Academic Assistance Council, která se ujímala vědců ohrožených Hitlerovým režimem a asi 900 jich zachránila.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]