Paul Ehrlich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paul Ehrlich
Paul Ehrlich 3.jpg
Narození 14. března 1854
Strzelin
Úmrtí 20. srpna 1915 (ve věku 61 let)
Bad Homburg vor der Höhe
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Místo pohřbení Starý židovský hřbitov ve Frankfurtu
Alma mater Rostocká univerzita
Univerzita ve Štrasburku
Vratislavská univerzita
Lipská univerzita
Freiburská univerzita
Zaměstnavatelé Univerzita Johanna Wolfganga Goetheho Frankfurt
Univerzita v Göttingenu
Humboldtova univerzita
Ocenění Croonian Lecture (1900)
Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1908)
Liebigova medaile (1911)
Maxmiliánův řád pro vědu a umění (1912)
zahraniční člen Královské společnosti
Podpis Paul Ehrlich – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Ehrlich (14. března 1854, Strzelin u Vratislavi20. srpna 1915, Bad Homburg vor der Höhe) byl německý chemik, lékař, serolog a imunolog. Objevil účinnou zbraň proti infekcím: salvarsan. Za své objevy obdržel v roce 1908 Nobelovu cenu.

Když už bylo známo, že infekce způsobují mikroby (bakterie), bylo důležité je poznávat pod mikroskopem, rozeznávat také jejich stav a bezpečnost. Bylo zapotřebí je učinit pod mikroskopem viditelnými. A tady pomohlo jejich barvení. Ehrlich tomu věnoval velikou pozornost. Nejen že vynalezl různé druhy barvení (zejména v roce 1883 objevil spolehlivé barvení bacila tuberkulózy), ale sledoval specifické účinky barviv.

Metodiku barvení krve považoval za velmi důležitou a hodně se jí zabýval. O tom svědčí jeho spis „Příspěvky k barevné analýze v histologii a klinice krve“. Z výsledků usoudil, že zde by mohla být cesta k léčbě infekcí. Ehrlich také klasifikoval leukocyty (bílé krvinky schopné ničit mikroby) a zabýval se i leukemiemi, což je druh zhoubných nádorů vznikajících z krvetvorných orgánů a provázených obrovským zvýšením počtu a deformacemi bílých krvinek.

V letech 18971904 se Ehrlich zabýval vlastnostmi lidského séra a vztahy antigenu (škodliviny) a antilátky (protilátky). Sledoval zákonitosti imunity. V letech 19071910 hledal se svými spolupracovníky neškodná barviva, jež by pomáhala proti infekcím. Po dlouhém hledání našli salvarsan, jenž se stal lékem proti syfilis (skoro proti všem jejím formám) až do objevu penicilinu.

Za objev salvarsanu dostal Ehrlich Nobelovu cenu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]