Herbert Spencer Gasser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Herbert Spencer Gasser
Herbert Spencer Gasser nobel.jpg
Narození 5. července 1888
Platteville
Úmrtí 11. května 1963 (ve věku 74 let)
New York
Alma mater University of Wisconsin-Madison
Univerzita Johnse Hopkinse
Zaměstnavatelé Washington University
Rockefeller University
Ocenění Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1944)
zahraniční člen Královské společnosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herbert Spencer Gasser (5. ledna 1874 – 5. prosince 1965) byl americký fyziolog, nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství za rok 1944. Byla udělena za objevy v oblasti fyziologie nervové tkáně a spolu s Gasserem ji získal jeho spolupracovník Joseph Erlanger.

Herbert Spencer Gasser se narodil v rodině lékaře rakouského původu Hermana Gassera a jeho ženy Jane Elisabeth Griswoldové Gasserové. Vystudoval zoologii na Wisconsinské univerzitě v Madisonu a poté se zapsal na mediciínu na stejné škole, kde ho mimo jiné učili fyziolog Joseph Erlanger a farmakolog Arthur S. Loevenhart. Svá studia medicíny dokončil na Univerzitě Johnse Hopkinse, kde získal lékařský titul roku 1915. Vrátil se pak učit farmakologii na Wisconsinskou univerzitu a roku 1916 přešel na Washingtonskou univerzitu v St. Louis.

Za první světové války se podílel na výzkumech chemických zbraní a po válce vytvořil výzkumný tým se svým bývalým učitelem Josephem Erlangerem, s nímž pracoval až do roku 1931, kdy odešel na Cornellovu univerzitu. Zprvu se zabývali činností srdce, počátkem 20. let se zaměřili na nervový systém. Díky technice osciloskopického měření malých napětí, kterou vyvinuli, byli schopni jako první popsat změny elektrického potenciálu nervů a stanovit, že rychlost změny nervového potenciálu je úměrná tloušťce nervu.

V polovině třicátých let Gasser odešel na Rockefellerův institut (budoucí Rockefellerovu univerzitu), kde setrval na pozici ředitele až do roku 1953.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]