Robert Koch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Koch
Robert Koch.jpg
Rodné jméno Heinrich Hermann Robert Koch
Narození 12. prosince 1843
Clausthal
Úmrtí 27. května 1910 (ve věku 66 let)
Baden-Baden
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Národnost Němci
Alma mater Univerzita Hannover
Zaměstnavatel Humboldtova univerzita
Ocenění Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1905)
Řád Maxmiliánův pro vědu a umění (1909)
čestné občanství
Řád červené orlice
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Emmy Kochová (1867–1893)
Hedwig Kochová (od 1893)
Podpis Robert Koch – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Koch (11. prosince 184327. května 1910) byl německý lékař a mikrobiolog, zakladatel bakteriologie a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství (1905), objevil původce tuberkulózy a potvrdil původce cholery (objevitelem bakterie cholery je Filippo Pacini).

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Clausthalu v Německu v rodině důlního úředníka. Medicínu studoval pod vedením Jakoba Henlea na univerzitě v Göttingenu. Za Prusko-francouzské války sloužil jako vojenský lékař ve Wolsteinu.

Jako první prokázal, že Bacillus anthracis je původcem anthraxu (1876) a vypracoval tzv. Kochovy postuláty, soubor pravidel a postupů, které se při prokazování příčinné souvislosti mezi předpokládaným původcem choroby a chorobou samou používají dodnes. Objevil existenci spor anthraxu a popsal jejich stavbu, vysokou odolnost vůči nepříznivým vlivům a schopnost způsobit nákazu i po velmi dlouhé době a stanovil nové bezpečnostní limity, které by bránily rozvoji nemoci.

Ukázka z Kochovy práce
Die Aetiologie der Tuberkulose, 1884

Vyvinul množství postupů fixace, barvení a fotografování preparátů a nové způsoby pěstování čistých bakteriálních kultur, řadí se mezi průkopníky mikrofotografie.[1] V roce 1882 zveřejnil práci, v níž jako první popsal Mycobacterium tuberculosis, kterému se také občas přezdívá Kochův bacil, a stanovil nová epidemiologická opatření, která měla udržet tuto nemoc pod kontrolou. V roce 1883 objevil Vibrio cholerae a prokázal jeho příčinnou souvislost s cholerou. V roce 1885 se stal profesorem hygieny na univerzitě v Berlíně. V roce 1891 se stal ředitelem Ústavu pro studium infekčních chorob a zůstal jím až do roku 1904.

V roce 1894 přišel na svět s tuberkulinem jakožto lékem a očkovací látkou proti tuberkulóze. Ale tento objev mu přinesl zklamání. Nejenže se ukázal být neúčinný, navíc jeho vedlejší účinky vedly k úmrtím pacientů, což v souvislosti se zfalšováním výsledků laboratorních pokusů, které mělo urychlit zavedení léku, vedlo k dočasnému poklesu Kochovy reputace. Koch totiž do publikace výsledků zařadil i pokusy, které nestihl dokončit či které teprve plánoval. Ve skutečnosti provedl jen malou část z nich, a to ke své velké smůle na objektech, které reagovaly na léčbu tuberkulinem zcela jinak než člověk. Zejména se u nich neobjevovaly prudké alergické reakce, na něž někteří pacienti umírali. Fakt, že se tuberkulin posléze ukázal jako vhodný diagnostický prostředek, pokud jde o přítomnost protilátek proti TBC v těle pacienta, představoval jen malé zadostiučinění.

Koch pokračoval ve svých výzkumech nemocí, cestoval do Afriky, Indie a všude tam, kde se objevovaly epidemie nebezpečných chorob. Jeho práce o etiologii spavé nemoci, malárie, lepry a dalších chorob představují vrcholy lékařského výzkumu na přelomu století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://prova-d-arte.blogspot.com/2010/10/microphotography-beauty-beyond-visible.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]