Robert Koch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Koch
Robert Koch.jpg
Rodné jméno Robert Heinrich Hermann Koch
Narození 11. prosince 1843
Clausthal
Úmrtí 27. května 1910 (ve věku 66 let)
Baden-Baden
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Národnost Němci
Alma mater Univerzita v Göttingenu
Zaměstnavatel Humboldtova univerzita
Ocenění Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1905)
Maxmiliánův řád pro vědu a umění (1909)
Honorary citizen of Clausthal-Zellerfeld
Řád červené orlice
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Emmy Kochová (1867–1893)
Hedwig Kochová (od 1893)
Rodiče

Hermann Koch (1814-1877)

Mathilde Kochová (1818-1871)
Příbuzní William Threlfall (prasynovec)
Podpis Robert Koch – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Koch (11. prosince 184327. května 1910) byl německý lékař a mikrobiolog, zakladatel bakteriologie a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství (1905). Objevil původce tuberkulózy a potvrdil původce anthraxu a cholery (objevitelem bakterie cholery je Filippo Pacini).

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Clausthalu v Německu v rodině důlního úředníka. Medicínu studoval pod vedením Jakoba Henlea na univerzitě v Göttingenu. Za Prusko-francouzské války sloužil jako vojenský lékař ve Wolsteinu.

Jako první prokázal, že Bacillus anthracis je původcem anthraxu (1876) a vypracoval tzv. Kochovy postuláty, soubor pravidel a postupů, které se při prokazování příčinné souvislosti mezi předpokládaným původcem choroby a chorobou samou používají dodnes. Objevil existenci spor anthraxu a popsal jejich stavbu, vysokou odolnost vůči nepříznivým vlivům a schopnost způsobit nákazu i po velmi dlouhé době a stanovil nové bezpečnostní limity, které by bránily rozvoji nemoci.

Ukázka z Kochovy práce
Die Aetiologie der Tuberkulose, 1884

Vyvinul množství postupů fixace, barvení a fotografování preparátů a nové způsoby pěstování čistých bakteriálních kultur, řadí se mezi průkopníky mikrofotografie.[1] V roce 1882 zveřejnil práci, v níž jako první popsal Mycobacterium tuberculosis, kterému se také občas přezdívá Kochův bacil, a stanovil nová epidemiologická opatření, která měla udržet tuto nemoc pod kontrolou. V roce 1883 objevil Vibrio cholerae a prokázal jeho příčinnou souvislost s cholerou. V roce 1885 se stal profesorem hygieny na univerzitě v Berlíně. V roce 1891 se stal ředitelem nově zřízeného Královského pruského institutu pro infekční nemoci a zůstal jím až do roku 1904.

V roce 1894 přišel s tuberkulinem jakožto lékem a očkovací látkou proti tuberkulóze. Ale tento objev mu přinesl zklamání. Nejenže se ukázal být neúčinný, navíc jeho vedlejší účinky vedly k úmrtím pacientů, což v souvislosti se zfalšováním výsledků laboratorních pokusů, které mělo urychlit zavedení léku, vedlo k dočasnému poklesu Kochovy reputace. Koch totiž do publikace výsledků zařadil i pokusy, které nestihl dokončit či které teprve plánoval. Ve skutečnosti provedl jen malou část z nich, a to ke své velké smůle na objektech, které reagovaly na léčbu tuberkulinem zcela jinak než člověk. Zejména se u nich neobjevovaly prudké alergické reakce, na něž někteří pacienti umírali. Fakt, že se tuberkulin posléze ukázal jako vhodný diagnostický prostředek, pokud jde o přítomnost protilátek proti TBC v těle pacienta, představoval jen malé zadostiučinění.

Koch pokračoval ve svých výzkumech nemocí, cestoval do Afriky, Indie a všude tam, kde se objevovaly epidemie nebezpečných chorob. Jeho práce o etiologii spavé nemoci, malárie, lepry a dalších chorob představují vrcholy lékařského výzkumu na přelomu století.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Robert Koch byl dvakrát ženat. Poprvé se oženil v červenci 1867 s Emmy Fraatz. Následujícího roku se jim narodila dcera Gertrude, manželství trvalo 26 let. V roce 1893 se rozvedli a později téhož roku se Koch oženil s herečkou Hedwig Freiberg (1872–1945). Svatba tehdy způsobila skandál, protože Kochovi bylo 50 let a nevěsta byla 20letá.[2]

Dne 9. dubna 1910 utrpěl Koch infarkt, z jehož následků se už zcela nezotavil. Zemřel tři dny po své poslední přednášce, 27. května 1910, ve věku 66 let.

Královský pruský institut pro infekční nemoci byl v roce 1942 na jeho počest přejmenován na Institut Roberta Kocha.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://prova-d-arte.blogspot.com/2010/10/microphotography-beauty-beyond-visible.html
  2. HAVLOVÁ, Květa. Jeden z otců mikrobiologie Robert Koch zemřel před 100 lety. Euro.cz [online]. 2010-5-26. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]