Přeskočit na obsah

Georges Köhler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Georges Köhler
Georges Köhler (1990)
Georges Köhler (1990)
Narození17. dubna 1946
Mnichov
Úmrtí1. března 1995 (ve věku 48 let)
Freiburg im Breisgau
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Alma materFreiburská univerzita
Povoláníbiolog, imunolog, chemik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléFreiburská univerzita
Max Planck Institute of Immunobiology and Epigenetics
OceněníHeinz Maier-Leibnitz-Preis (1978)
Mezinárodní cena Gairdnerovy nadace (1981)
čestný doktor Hasseltské univerzity (1983)
Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1984)
John Scott Medal (1984)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georges Jean Franz Köhler (17. dubna 1946 – 1. března 1995) byl německý imunolog, nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství za rok 1984. Cenu za výzkum imunitního systému a monoklonálních protilátek spolu s ním obdrželi Niels Kaj Jerne a César Milstein. Köhler a Milstein mají zásluhu především na vypracování technik, s jejichž pomocí lze monoklonální protilátky vyrábět.

Život[editovat | editovat zdroj]

Köhler vystudoval biologii na univerzitě ve Freiburgu v Breisgau a dále pracoval jako doktorand na Imunologickém institutu v Basileji ve firmě Roche a zkoumal enzymy imunitního systému.

Mezi lety 1974 a 1976 jako postdoktorand na Cambridgeské universitě v týmu Césara Milsteina. Zde spolu s ním zkoumal možnosti výstavby monoklonálních protilátek jimi vyvinutou hybridomovou technikou, tedy vlastně spojením lymfocytu s myelomovou (rakovinnou) buňkou. Vzniklá buňka tak má schopnost produkovat protilátky pro antigen, se kterým se lymfocyt předtím setkal a zároveň má schopnost se dělit po neomezený počet generací.

Od roku 1976 do roku 1984 pracoval Köhler opět v Basileji, než byl jmenován profesorem a ředitelem freiburského Imunologického institutu Maxe Plancka. Tento rok byl rovněž oceněn Nobelovou cenou za fyziologii nebo medicínu. Rok nato byl jmenován členem vědecké akademie Leopoldina.

Georges J. F. Köhler zamřel na zápal plic roku 1995. Německá společnost pro imunologii udílí na jeho počest cenu Georgese Köhlera.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]