Monoklonální protilátka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma protilátky (imunoglobulinu)
Různé možnosti zacílení monoklonálních protilátek proti nádorové buňce (v léčbě rakoviny)

Monoklonální protilátka (MoAb) je protilátka (imunoglobulin), která je získaná z klonální populace jedné plazmatické buňky. Každá plazmatická buňka (ve skutečnosti vlastně aktivovaný B-lymfocyt) v těle je schopná produkovat jistou variantu imunoglobulinu a těchto variant je obrovské množství: monoklonální protilátka je však jen jedna z těchto variant. Monoklonální protilátka má tedy přesně definovatelné vlastnosti a velice specificky se váže na svůj substrát.[1]

Tyto protilátky se v poslední době v hojné míře používají k léčbě některých onemocnění (tzv. imunoterapie), jako jsou např. kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní choroby, roztroušená skleróza, několik druhů rakoviny, nebo se jimi potlačuje reakce těla na transplantované orgány.[2] Jsou používané také k léčbě onemocnění Covid-19.[3] Monoklonální protilátky se rovněž ve velké míře používají v diagnostických testech na přítomnost infekčních onemocnění, hormonů, toxinů, či ve výzkumu antigenů. V humánní medicíně jsou například aplikovány v ELISA testech na virovou hepatitidu, AIDS nebo v těhotenských testech na přítomnost hormonu HCG.[4] Ve veterinární diagnostice se mAb využívají např. v imunodiagnostice Aujeszkyho choroby u prasat.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. 
  2. Waldmann, Thomas A. Immunotherapy: past, present and future. Nature Medicine. 2003, roč. 9, s. 269–277. Dostupné online. DOI 10.1038/nm0303-269. 
  3. Lék sotrovimab zabírá na všechny mutace včetně omikronu. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2021-12-08]. Dostupné online. 
  4. Monoclonal antibodies [online]. [cit. 2009-08-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. PRV-gI-Ab Svanovir [online]. [cit. 2009-08-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-07. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]