Eosinofilní granulocyt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eosinofil v krvi
Nákrs eosinofilního granulocytu

Eosinofilní granulocyt (nebo krátce eosinofil) je bílá krvinka o rozměrech asi 13–14 µm,[1] řazená mezi granulocyty. Uvnitř buňky se nachází početná zrna (granula), která se barví kyselým barvivem eosinem červeně,[2] a dvoulaločnaté jádro.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Eosinofil je schopen fagocytózy (a je to tedy de facto fagocyt), ale je otázkou, zda se při běžných infekcích vůbec fagocytózy cizorodých organizmů podílí. Mnohem významnější roli má v obraně před mnohobuněčnými parazity. Eosinofily se tudíž koncentrují v místech, kudy pronikají alergeny či paraziti do těla (v plicích, ve střevě a podobně).[1] K tomu jim pomáhá schopnost migrace do okolní tkáně (diapedéza).[3]

Granula v cytoplazmě obsahují enzymy fosfatázy, peroxidázy a bazické proteiny, poslední jmenované jsou zřejmě velice toxické pro parazity.[2] Přichycují se na tělo různých parazitických červů (jako je např. Schistosoma) a jiných mnohobuněčných parazitů a díky těmto toxickým látkám je likvidují.[3]

Eosinofil je v rámci všech bílých krvinek v lidské krvi zastoupen pouze 1-3 %.[1] Zvýšené množství eosinofilů se označuje eosinofilie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HAVEL, Jakub. Bílé krvinky a imunita [online]. lf3.cuni.cz. Dostupné online. 
  2. a b MURRAY, Patrick R.; ROSENTHAL, Ken S.; PFALLER, Michael A. Medical Microbiology, Fifth edition. [s.l.]: Elsevier, 2005. 
  3. a b Richard A. Goldsby, Thomas J. Kindt, Barbara A. Osborne. Kuby Immunology. [s.l.]: [s.n.]