TGF-β

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Superrodina TGF-β, rozsáhlejší skupina genů s regulační funkcí.

TGF-β (z angl. transforming growth factor β) je označení pro několik mimobuněčných homodimerních proteinů, které pracují jako cytokiny a látky regulující dělení. Obvykle se uvádí tři,[1] jindy až pět[2] zástupců TGF-β rodiny (typické jsou nicméně TGF-β1, TGF-β2 a TGF-β3). Jsou to malé proteiny s 112 (u TGF-β5 114) aminokyselinami.

TGF-β jsou vylučovány celou řadou buněčných typů, jako jsou fibroblasty, krevní destičky, monocyty, chondrocyty a osteoblasty a vážou se na TGF-β receptory, což jsou serin/threonin kinázy. Z nich se fosforylační kaskádou přenáší signál pomocí Smad proteinů až do jádra, kde dochází k regulaci exprese.[3] TGF-β mohou mít celou řadu funkcí a dokonce mohou jak stimulovat buňky k dělení, tak je naopak od dělení odrazovat. Účastní se embryonálního vývoje, buněčné diferenciace, vylučování hormonů a imunitní obrany. Jednají často synergicky s TGF-α.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Transforming growth factor beta [online]. National Library of Medicine - Medical Subject Headings♀4 rok=2009. Dostupné online. 
  2. Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 
  3. ALBERTS, Bruce , et al. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed). Dostupné online. ISBN 0-8153-3218-1.