Štrasburská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univerzita ve Štrasburku
Logo univerzity
Logo
Absolute Palais Universitaire 01.JPG
Datum založení 1. ledna 2009, 1. května 1872 a 14. srpna 1621
Počet studentů 48 153 (2016)
Další informace
Zeměpisné souřadnice
Členství Asociace evropských univerzit, Utrecht Network, Couperinovo konsorcium, Renater, Coordination of French research universities, League of European Research Universities a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3151121
www.unistra.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štrasburská univerzita (francouzsky Université de Strasbourg) je francouzská vysoká škola se sídlem ve Štrasburku. Založena byla roku 1538 jakožto luteránské německojazyčné gymnázium. Zakladatelem byl protestantský učenec Johannes Sturm. Roku 1621 se škola stala univerzitou. Poprvé se francouzskojazyčnou stala za francouzské revoluce, to se pak ještě několikrát změnilo podle toho, jaký politický osud Alsasko potkával.

V roce 1971 byla rozdělena na tři samostatné vysoké školy (Univerzita Louise Pasteura, Univerzita Marca Blocha, Univerzita Roberta Schumana), roku 2009 se však tyto tři instituce znovu spojily do jediné a původní Štrasburská univerzita tak byla obnovena.

Univerzita se může pochlubit 19 nositeli Nobelovy ceny a dvěma laureáty Fieldsovy medaile. Škola má krom toho řadu dalších slavných absolventů a studentů: básník a mystik Angelus Silesius, spisovatel Johann Wolfgang von Goethe, rakouský kancléř Klemens Wenzel von Metternich, mikrobiolog Louis Pasteur, sociolog Georg Simmel, filozof Emmanuel Levinas, peruánský prezident Alberto Fujimori či předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Strasbourg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]