Fieldsova medaile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Matematická Fieldsova medaile nese Archimédův portrét

Fieldsova medaile (oficiálně anglicky International Medal for Outstanding Discoveries in Mathematics) je matematické ocenění udělované Mezinárodním matematickou unií. Je považována za nejprestižnější v současné době udělované matematické ocenění. Medaile se uděluje jednou za čtyři roky na mezinárodním matematickém kongresu. Získat ji mohou vždy dva až čtyři matematici mladší čtyřiceti let.

V roce 2014 se Maryam Mirzachaniová stala první ženou (stejně jako první/m Íránkou/Íráncem) a Artur Avila se stal prvním matematikem z Latinské Ameriky, kterým byla udělena Fieldsova medaile.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fieldsova medaile byla poprvé udělena roku 1936 na podnět kanadského matematika Johna Charlese Fieldse a pravidelně se uděluje od roku 1950.

Účel medaile a podmínky jejího získání[editovat | editovat zdroj]

Cílem udělování Fieldsovy medaile je rozpoznat a podpořit mladší matematiky, kteří výrazně přispěli k rozvoji oboru. Proto je pro její obdržení stanovena horní věková hranice čtyřiceti let. S medailí je také spojená finanční odměna, která od roku 2006 činí 15 000 kanadských dolarů (v přepočtu asi 280 000 Kč).

Laureáti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. International Mathematical Union (IMU): 2014 [online]. Mathunion.org, [cit. 2014-08-14]. Dostupné online.  
  2. jobs. Iranian is first woman to nab highest prize in maths : Nature News & Comment [online]. Nature.com, [cit. 2014-08-14]. Dostupné online. DOI:10.1038/nature.2014.15686  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]