Fieldsova medaile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matematická Fieldsova medaile nese Archimédův portrét

Fieldsova medaile (oficiálně anglicky International Medal for Outstanding Discoveries in Mathematics) je matematické ocenění udělované Mezinárodní matematickou unií. Je považována za nejprestižnější v současné době udělované matematické ocenění. Medaile se uděluje jednou za čtyři roky na mezinárodním matematickém kongresu. Získat ji mohou vždy dva až čtyři matematici mladší čtyřiceti let.

V roce 2014 se Maryam Mirzachaniová stala první ženou (stejně jako první/m Íránkou/Íráncem) a Artur Avila se stal prvním matematikem z Latinské Ameriky, kterým byla udělena Fieldsova medaile.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fieldsova medaile byla poprvé udělena roku 1936 na podnět kanadského matematika Johna Charlese Fieldse a pravidelně se uděluje od roku 1950.

Účel medaile a podmínky jejího získání[editovat | editovat zdroj]

Cílem udělování Fieldsovy medaile je rozpoznat a podpořit mladší matematiky, kteří výrazně přispěli k rozvoji oboru. Proto je pro její obdržení stanovena horní věková hranice čtyřiceti let. S medailí je také spojená finanční odměna, která od roku 2006 činí 15 000 kanadských dolarů (v přepočtu asi 280 000 Kč).

Laureáti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. International Mathematical Union (IMU): 2014 [online]. Mathunion.org [cit. 2014-08-14]. Dostupné online. 
  2. jobs. Iranian is first woman to nab highest prize in maths : Nature News & Comment [online]. Nature.com [cit. 2014-08-14]. Dostupné online. DOI 10.1038/nature.2014.15686. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]