Elon Lindenstrauss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Elon Lindenstrauss
Lindenstrauss v roce 2009
Lindenstrauss v roce 2009
Narození 1. srpna 1970 (50 let)
Jeruzalém, Izrael
Pobyt Jeruzalém, Izrael
Alma mater Hebrejská univerzita
Pracoviště Hebrejská univerzita
Princeton University
Obor matematika
Ocenění Fieldsova medaile (2010) a řada dalších ocenění
Rodiče Joram Lindenstrauss
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elon Lindenstrauss (hebrejsky אילון לינדנשטראוס, narozen 1. srpna 1970) je izraelský matematik. Zabývá se především erdogickou teorií, dynamickými systémy a jejich aplikacemi v teorii čísel. Od roku 2004 je profesorem na Princeton University a od roku 2009 profesorem Einsteinova matematického institutu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V roce 2010 mu byla udělena Fieldsova medaile a stal se tak prvním Izraelcem oceněným touto prestižní matematickou cenou.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Jeruzalémě do rodiny emeritního profesora Jorama Lindenstrausse, který rovněž učil na Einsteinově institutu a byl nositelem Izraelské ceny.[2] Zúčastnil se armádního programu Talpijot pro nadané studenty Izraelského vojenského letectva a je majorem v záloze a vítězem Israel Defense Prize. Studoval na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, kde postupně získal bakalářský titul z matematiky a fyziky (1991) a magisterský titul z matematiky (1995).[2] Na stejné univerzitě pokračoval i v doktorandském studiu, které dokončil v roce 1999 obhájením dizertační práce na téma Entropy properties of dynamical systems pod vedením profesora Benjamina Weisse. Posléze pracoval na Institutu pokročilých studií na Princeton University a na Standford University a v roce 2004 se stal profesorem na první zmíněné.[2] Od roku 2008 učí na Hebrejské univerzitě, kde je od roku 2009 profesorem.

Je ženatý, má tři děti a žije v Jeruzalémě.[2] Jeho strýcem je izraelský státní kontrolor Micha Lindenstrauss.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elon Lindenstrauss na anglické Wikipedii.

  1. a b BRANOVSKY, Yael. Israeli wins world's most prestigious math prize [online]. Ynetnews, 2010-08-19 [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d Elon Lindenstrauss [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Fields Medal – Elon Lindenstrauss, ICM2010 [online]. International Congress of Mathematicians [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]