Simon Donaldson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sir Simon Kirwan Donaldson
Narození 20. srpna 1957 (60 let)
Cambridge, Spojené království
Národnost Spojené království
Alma mater Worcester College, Oxford
Pembroke College
Pracoviště Stony Brook University
Imperial College London
Institute for Advanced Study
Stanfordova univerzita
Oxfordská univerzita
Obor matematika
Ocenění Fieldsova medaile (1986)
Royal Medal (1992)
Crafoordova cena (1994)

Sir Simon Kirwan Donaldson FRS (* 20. srpna 1957 Cambridge, Spojené království) je britský matematik zabývající se topologií hladkých (diferencovatelných) čtyřrozměrných variet. V současné době zastává místo stálého člena Simonsova centra pro geometrii a fyziku na Stony Brook University a místo profesora teoretické matematiky na Imperial College London.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec působil jako inženýr elektroniky na katedře fyziologie Cambridgeské univerzity, kde vystudovala přírodní vědy i jeho matka. V roce 1979 získal bakalářský titul v oboru matematiky získal na Pembroke College a následujícího roku započal postgraduální studium na Worcester college v Oxfordu, nejprve pod vedením Nigela Hitchina a následně Michaela Atiyaha. Ještě během postgraduálních studií zvládl v roce 1982 dokázat závěry, které mu zajistily kariéru ve světě matematiky. Své závěry publikoval v práci Self-dual connections and the topology of smooth 4-manifolds, která vyšla roku 1983. Michael Atiyah o této práci později řekl že "ohromila svět matematiků".

Poté, co v roce 1983 získal doktorát na Oxfordské univerzitě, mu bylo přiděleno místo mladšího výzkumného asistenta na All Souls College na Oxfordské univerzitě, kde strávil následující dva roky v Institutu pokročilých studií na Princetonské univerzitě, načež se v roce 1985 vrátil do Oxfordu již jako profesor matematiky. Další rok strávil na Stanfordově univerzitě, aby nakonec zakotvil na Imperial College London v roce 1998.

V roce 2014 se stal členem Simons Center for Geometry and Physics na Stony Brook University v New Yorku.

Významná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Donaldsonův výzkum se zabývá aplikací matematické analýzy (přesněji the analýzy eliptických parciálních diferenciálních rovnic) na geometrické úlohy. Tyto úlohy se převážně zabývají čtyřrozměrnými varietami, komplexní diferenciální geometrií a symplektickou geometrií.

Publikované články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Simon Donaldson na anglické Wikipedii.

  1. KRA, Irwin. Review: Riemann surfaces, by S. K. Donaldson. Bulletin of the American Mathematical Society. 2012, čís. 49, s. 455–463. Dostupné online. 
  2. HITCHIN, Nigel. Review: The geometry of four-manifolds, by S. K. Donaldson and P. B. Kronheimer. Bulletin of the American Mathematical Society. 1993, čís. 28, s. 415–418. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]