Terence Tao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Terence Tao
Narození17. července 1975 (48 let)
Adelaide, AustrálieAustrálie Austrálie
BydlištěAdelaide (1975–1992)
Spojené státy americké (od 1992)
Alma materBlackwood High School (1983–1988)
Research Science Institute (1989)
Flindersova univerzita (1989–1992)
Princetonská univerzita (1992–1996)
Johns Hopkins Center for Talented Youth
Povolánímatematik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelKalifornská univerzita v Los Angeles (od 1996)
OceněníSalem Prize (2000)
Bôcherova památeční cena (2002)
Clay Research Award (2003)
Australian Mathematical Society Medal (2005)
Prix Ostrowski (2005)
… více na Wikidatech
Webwww.math.ucla.edu/~tao/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terence Chi-Shen Tao (陶哲軒) (* 17. července 1975, Adelaide, Jižní Austrálie) je australský matematik zabývající se především harmonickou analýzou, parciálními diferenciálními rovnicemi, kombinatorikou, analytickou teorií čísel a teorii reprezentací.

Byl považován za geniální dítě, v současnosti je profesorem matematiky na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Titulu profesor dosáhl už ve svých 24 letech.

V srpnu 2006 byl oceněn Fieldsovou medailí – nejvyšším matematickým oceněním (Nobelova cena za matematiku není udělována). O měsíc později v září 2006 byl oceněn MacArthurovou nadací (Někdy nazývanou též „Granty pro génie“). Členem královské společnosti (Fellow of the Royal Society) byl zvolen 18. května 2007.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Oba jeho rodiče jsou etničtí Číňané a patří k první generaci imigrantů z Hongkongu do Austrálie. Jeho otec Billy Tao (čínské jméno: Siang-kuo, Xiangguo 陶象國; tòuh jeuhng gwok; Pinyin: Táo Xiàngguó) je pediatrem a matka vystudovala fyziku a matematiku na Hongkongské univerzitě. Dříve byla učitelkou na střední škole v Hongkongu. Také byla považována za výjimečnou matematičku.

Jeho otec tisku řekl, že při jedné rodinné sešlosti učil tehdy dvouletý Tao pětileté děti matematiku a angličtinu. Když se ho otec zeptal odkud že zná čísla a písmena, tak malý Tao odpověděl, že ze Sesame Street (pořad pro nejmenší děti).

Kromě angličtiny hovoří také Kantonskou čínštinou, ale čínsky psát neumí. V současnosti žije se svou ženou a synem v Los Angeles v Kalifornii, kromě toho má dva bratry.

Geniální dítě[editovat | editovat zdroj]

Své mimořádné matematické schopnosti předváděl už od svých osmi let, kurzy matematiky na úrovni univerzity začal navštěvovat v devíti letech. Je jeden z jen dvou dětí v historii programu Johna Hopkinse (program pro podporu výjimečně nadaných studentů), který dosáhl skóre 700 (a víc) v matematické sekci testů SAT. Bylo mu právě osm let a získal skóre 760.

V letech 1986, 1987 a 1988 byl Tao nejmladším účastníkem na Mezinárodní matematické olympiádě, soutěž navštívil poprvé v deseti letech a rovnou získal bronzovou medaili, o rok později stříbrnou a v roce 1988 zlatou. Zlatou medaili získal v 13 letech, což je dosavadní rekord, neboť tyto medaile nejsou udělovány podle absolutního umístění, ale za určitý dosažený bodový výsledek. Když mu bylo 14 let začal navštěvovat Research Science Institute. V 17 letech získal bakalářský a magisterský titul na Flindersově univerzitě (Flinders University), jeho školitelem byl Garth Gaudry. V roce 1992 vyhrál stipendium z Fulbrightova programu na postgraduální studium ve Spojených státech. V letech 1992 až 1996 studoval na Princetonské univerzitě (Princeton University) a pod vedením Eliase Steina získal titul Ph.D., bylo mu 20 let. Od té doby pracuje na fakultě matematiky na Kalifornské univerzitě.

Výzkum a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Obdržel Salem Prize v roce 2000, Bôcher Prize v roce 2002 a za své příspěvky v matematické analýze jako jsou Kakeya conjecture nebo vlnová funkce také cenu Clay Research Award (v roce 2003). V roce 2005 obdržel on a Allen Knutson Levi L. Conant cenu od Americké matematické společnosti a v roce 2006 získal SASTRA Ramanujan Prize.

V roce 2004 Ben Green a Tao zveřejnili preprint, v němž dokázali větu dnes nazývanou Greenova-Taova věta. Tato matematická věta říká, že existuje libovolně dlouhá aritmetická posloupnost prvočísel (důsledky této věty jsou důležité pro kryptografii).

V roce 2006, na 25. Mezinárodním kongresu matematiků v Madridu, se stal jako jeden z nejmladších a jako první z Australanů nositelem Fieldsovy medaile.

Tao byl v roce 2007 finalistou soutěže Australan roku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Terence Tao na anglické Wikipedii.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • 2006 Terence Tao: Solving Mathematical Problems Oxford University Press.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]