Jižní Austrálie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jižní Austrálie
South Australia
Adelaide parliament house.JPG
Jižní Austrálie – znak
znak
Hymna: Advance Australia Fair
Geografie
South Australia in Australia.svg
Hlavní město Adelaide
Souřadnice
Rozloha 1 043 514 km²
Nejvyšší bod Mount Woodroffe (1 435 m n. m.)
Časové pásmo +9.30
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 1 706 500[1] (2016)
Hustota zalidnění Parametr "hustota" (nyní s hodnotou "1,74") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.1,74 obyv./km²
Jazyk angličtina
Správa regionu
Nadřazený celek AustrálieAustrálie Austrálie
Druh celku spolkový stát
Vznik 1. ledna 1901 (nezávislost na Spojeném království)
Guvernér Hieu Van Le
Předseda vlády Jay Weatherill
Měna australský dolar (AUD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 AU-SA
Telefonní předvolba 08
Oficiální web www.sa.gov.au
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jižní Austrálie (South Australia) je nejsušší stát Austrálie. K Jižní Austrálii náleží třetí největší ostrov kontinentu: Klokaní ostrov. Ke státu náleželo do 31. prosince 1910 také australské Severní teritorium. Sousedí se všemi kontinentálními státy Australského svazu – ze západu se Západní Austrálií, z východu s Victorií a Novým Jižní Walesem a ze severovýchodu s Queenslandem a se Severním teritoriem ze severu. Jejím hlavním městem je Adelaide.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží Jižní Austrálie poprvé objevili Holanďané roku 1627. Podrobně zmapoval zdejší pobřeží v roce 1802 Angličan Matthew Flinders. První kolonii na jižním pobřeží založil kapitán Charles Sturt v roce 1830. Na rozdíl od sousední Victorie a Nového Jižního Walesu zde ale v počátcích kolonizace nebyly zřizovány trestanecké kolonie.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Většina obyvatel Jižní Austrálie žije v jejím hlavním městě a v úzkém pásu jihovýchodního pobřeží a v povodí řeky Murray. Jižní Austrálie tvoří necelých 8 % celkové lidské populace Austrálie.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Podzim v botanické zahradě Mount Lofty, poblíž hory Mount Lofty v horách Adelaide Hills.

Terén se skládá převážně z vyprahlých pouští a polopouští. Je zde několik nevysokých pohoří. Nejvyšší bod je 1435 metrů vysoký Mount Woodroffe. Ze západu do tohoto státu zasahuje rozsáhlá, téměř neobydlená pláň Nullarbor. Od Velkého australského zálivu se směrem na sever až do Queenslandu táhne široký pás solných jezer, které zde zůstaly po vyschnutí druhohorního moře, které se tu dříve rozkládalo. Nejznámější je největší z nich – Eyreovo jezero je zároveň největší jezero v Austrálii, které se ale naplňuje jenom v létě, jinak má podobu velké solné pláně. V jihovýchodní části země se nachází úrodný pruh země, který je kromě chovu ovcí a dobytka či pěstování obilí známý také jako místo, kde dozrává většina produkce australských vín.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

V jižní části státu panuje středomořské klima. Průměrná teplota v lednu je zde 29 °C, v červenci pak 15 °C. V létě můžou v některých částech státu dosahovat 48 °C. Byla zde také naměřena nejvyšší teplota v celé Austrálii 50,7 °C. Nejnižší zde naměřená teplota byla -8 °C.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Jižní Austrálie tvoří 15 % HDP celé Austrálie. Významný je zde zpracovatelský průmysl, především výroba aut, též farmaceutická výroba a IT technologie. Významný je dále chov ovcí a v současnosti vzrůstající produkce vína. Nachází se zde významná ložiska uranu, mědi a zlata.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Státem prochází řada pozemních komunikací, které spojují místní metropoli Adelaide s ostatními regiony Austrálie. Na sever vede Stuartova dálnice do Darwinu, další významné silnice vedou do Melbourne a Sydney. Z Adelaide vychází transkontinentální železnice do Darwinu, která se v Port Augustě kříží s druhou transkontinentální železnicí Sydney–Perth. V jižní a jihovýchodní části země je poměrně hustá železniční síť. Významná je též letecká doprava – a to i ta vnitrostátní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 3101.0 – Australian Demographic Statistics, Sep 2016 [online]. Australian Bureau of Statistics, 2016-10-06 [cit. 2017-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]