Severní teritorium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severní teritorium
Northern Territory
Uluru, helicopter view, cropped.jpg
Severní teritorium – znak
znak
Severní teritorium – vlajka
vlajka
Hymna: Advance Australia Fair
Geografie
Poloha Severního teritoria
Poloha Severního teritoria
Hlavní město Darwin
Souřadnice
Rozloha 1 420 970 km²
Nejvyšší bod Mount Zeil (1 531 m n. m.)
Časové pásmo +9.30
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 244 000[1] (2016)
Hustota zalidnění Parametr "hustota" (nyní s hodnotou "0,18") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.0,18 obyv./km²
Jazyk angličtina
Správa regionu
Nadřazený celek AustrálieAustrálie Austrálie
Druh celku teritorium
Vznik 1. ledna 1911 (oddělení od Jižní Austrálie)
Administrátor John Hardy
Hlavní ministr Michael Gunner
Měna australský dolar (AUD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 AU-NT
Telefonní předvolba 08
Oficiální web www.nt.gov.au
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Severní teritorium je spolu s Teritoriem hlavního města jedno ze dvou teritorií zahrnuté do svazového státu Austrálie. Podstata jeho právního postavení tkví v tom, že federální vláda může upravit veškerou jeho legislativu. Postavení svazových států se však o mnoho neliší. Severní teritorium se nachází v severní části kontinentu, z východu sousedí se státem Queensland, ze západu se Západní Austrálií, z jihu pak s Jižní Austrálií. Ze severu území oblévá Timorské a Arafurské moře a Carpentarský záliv. Hlavním městem teritoria je Darwin, který se rozkládá při severním pobřeží kontinentu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V severních oblastech jsou savany, poblíž moře i mangrovové pralesy, směrem na jih se krajina mění v polopouště a pouště. V Severním teritoriu se nachází řada významných přírodních lokalit, včetně známého symbolu Austrálie – obřího monolitu Uluru (Ayers Rock). Pro domorodé kmeny je to posvátné místo a sídlo skalního ducha. Spolu s Kata Tjuta (Mount Olgas) tvoří Uluru jeden úžasný národní park.

Velkou rozlohu zabírají národní parky. Mezi nejznámější patří národní park Kakadu. Ten se může pochlubit tropickým deštným lesem a mohutnými skalními útvary. Je to jeden z nejkrásnějších národních parků Austrálie, který byl zapsán také do seznamu UNESCO. Za návštěvu tu stojí vodopády Jim Jim a Twin falls. Najít tu můžete i nejrozsáhlejší aboriginské skalní malby na světě! Oblast je známá výskytem krokodýlů. Mimo jiné se právě zde natáčel film Krokodýl Dundee.

Dále na jih se nachází jedinečný ekosystém Katherine, ještě hlouběji ve vnitrozemí pak horké termální vřídla v městečku Matarranka. Cestou po Stuart Highway potkáte i městečko Tennant Creak, které se proslavilo zejména v dobách zlaté horečky. Cestu do Alice Springs si lze zpestřit zastávkou u Devil´s Marbles, Ďáblových kuliček, které jsou velice fotogenickým přírodním útvarem.

Alice Springs je centrem horkého australského vnitrozemí a je výborným výchozím bodem k cestám do širokého okolí. Za návštěvu stojí Kings Canyon (Watarrka N.P.) se svými scenériemi mohutné rokle rozštěpující zemi až do hloubky 270 metrů.

V pohoří McDonell Ranges najdeme například impaktní kráter Gloss Bluff, který byl pravděpodobně vytvořen dopadem úlomku komety před více než 140 miliony let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Thomas Baines s Aboriginci poblíž ústí řeky Victoria.

Území Severního teritoria bylo člověkem obydleno již před více než 40 000 lety.

Ačkoli pobřežní oblasti Severního teritoria se ještě před objevením kontinentu Evropany stávalo místem ztroskotání lodí, a tato pevnina byla téměř na dosah od již známých zemí, přesto zůstávala až do poloviny 19. století pro Evropany téměř zcela neznámá. Pobřeží bylo těžko přístupné pro hustý porost mangrovů a na pevnině se nacházela nehostinná pustina. Zájem o tuto oblast zesílil až v souvislosti s osidlováním Jižní Austrálie, kdy vyvstala potřeba kratšího spojení se zbytkem světa. Proto byla zorganizována expedice, které se podařilo dorazit z Adelaide až severnímu pobřeží a zpět. V roce 1872 byla dokončena telegrafní linka z Adelaide, která přímo stála za vznikem některých měst, jako např. Alice Springs. V roce 1869 vzniklo dnešní hlavní město území - Darwin.

Za 2. světové války bylo Severní teritorium jediným územím Austrálie, kterého se přímo týkaly válečné události - v roce 1942 bylo město Darwin poškozeno japonským náletem.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Celá oblast je velmi řídce osídlena. Většina obyvatel žije okolo hlavní dopravní tepny země Stuartovy dálnice, se kterou souběžně vede nedávno dokončená železniční trať zvaná „Ghan“. Podstatnou část obyvatelstva (32,5 %) tvoří původní obyvatelé Austrálie, Austrálci (Aboridžinci).

S vysokou domorodou populací souvisí i zvýšená míra kriminality, a to zvláště ve městech jako Darwin, Katherine a Alice Springs. Aboriginci jsou většinou nezaměstnaní, závislí na sociálních dávkách, často zneužívají alkohol a jiné drogy (čichání benzínu) a mohou být agresivní. Proto se doporučuje od nich držet odstup.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 3101.0 – Australian Demographic Statistics, Sep 2016 [online]. Australian Bureau of Statistics, 2016-10-06 [cit. 2017-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]