Klokaní ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klokaní ostrov
Kangaroo Island (anglicky)
Kangaroo Island kangaroos.jpg
Kangaroo Island Zoom.png
Klokaní ostrov
Klokaní ostrov
LokalizaceIndický oceán
StátAustrálieAustrálie Austrálie
• StátJižní Austrálie
• RegionKangaroo Island
• Local Government AreaKangaroo Island Council
Topografie
Rozloha4 405 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka115 km
Šířka37 km
Nejvyšší vrcholbezejmenný vrchol (307 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel4 259 (2006)
Hustota zalidnění1 obyv./km²
Největší sídloKingscote
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klokaní ostrov (anglicky Kangaroo Island) je po Tasmánii a Melvillově ostrově třetím největším ostrovem Austrálie. Od mysu Cape Jervis na pobřeží Jižní Austrálie je vzdálen zhruba 13 km. Je dlouhý přibližně 145 km a místy 60 km široký. Obvod tvoří 450 km malebného a divokého pobřeží. Ostrov je vzdálen 120 km vzdušnou čarou od Adelaide a je vyhlášeným rekreačním rájem, zejména pro milovníky přírody.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V dobách, než byl ostrov objeven Evropany, zde žilo domorodé obyvatelstvo Austrálců, čehož jsou důkazem nálezy primitivních kamenných nástrojů. Tyto nálezy jsou staré nejméně deset tisíc let. Jak a kdy domorodci opustili ostrov zůstává dodnes neobjasněno. Klokaní ostrov pojmenoval Matthew Flinders v roce 1802, kdy jej spatřil jako první Evropan. Ostrov nese své jméno podle klokanů na březích ostrova, které lovila posádka objevitelské lodi a kteří pro ně byli jediným dostupným zdrojem potravy po dlouhých dnech strádání. Prvním, kdo se na ostrově usadil, byli uprchlí trestanci a ztroskotanci, kteří si zde založili pirátskou základnu. V roce 1827 bylo toto pirátské doupě zlikvidováno britskými vojáky. V roce 1836 se zde usadili první skuteční osadníci, kteří se tu ovšem udrželi pouhé 4 roky. Z ostrova přesídlili na pevninskou Austrálii a založili zde město Adelaide. Výraznější osidlování tak na Klokaním ostrově probíhalo až v průběhu celého 19. století. Ostrov jako první zmapoval Nicolas Baudin v roce 1803.

Farmaření a ekonomie ostrova[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově žije přes milion ovcí, z nichž je většina plemene Merino, a které ještě do nedávna byly hlavním zdrojem obživy. Z ovčího mléka se na ostrově vyrábějí delikátní sýry kontinentálního typu. Cena ovčí vlny v posledních letech[kdy?] dramaticky poklesla, a tak farmáři hledají i jiné zdroje obživy.

Na ostrově je dnes 140 chovatelů sladkovodních raků. Vývozním artiklem je též včelí med, přičemž včely byly na ostrov přivezeny až v roce 1881 z italské Ligurie. Mezi další zdroje obživy patří například chov ušní, ústřic a slávek, výroba olivového oleje a začíná se zde opět destilovat eukalyptový olej.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Panorama Klokaního ostrova s asfaltovou silnicí

Spojení s ostrovem zajišťují dva trajektové spoje. První je osobní trajekt z Glenegu, místní části Adelaide, do Kingscote, a druhý přepravní trajekt z Cape Jervisu do Penneshawu. Další možností přesunu je 30minutová cesta letadlem z Adelaide na letiště v Kingscote. Ostrov je hustě pokrytý 1600kilometrovou sítí silnic, nicméně asfaltový povrch mají jen hlavní tahy mezi většími osadami. Zbylé silnice mají povrch z červené drti a jsou velmi nebezpečné, jelikož jsou vystaveny rozmarům přírody. Na ostrově jsou 4 půjčovny dopravních prostředků a funguje zde i autobusová linka z přístavu Penneshaw do American River.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V rámci zachování ohroženého druhu byly na Klokaní ostrov vypuštěny koaly. Stalo se tak v roce 1923. Dnes jsou koaly rozšířeny po celém ostrově. Nemají zde žádné přirozené predátory a nesužují je nemoci a bakterie rodu Chlamydiae jako je tomu u pevninských koal. Koaly v hojné míře likvidují a ničí gumovníky, a proto je jejich počet regulován. Odchycené kusy jsou přemisťovány do jiných částí Austrálie.

V malé zátoce (Seal Bay), lemované strmými skalisky, se nalézá útočiště lachtanů šedých. Ve zdejší kolonii nachází ideální místo pro odchov svých mláďat.

V národních parcích žije spousta klokanů, klokánků, ptakopysků či tučňáků. Zvířata zde pozbyla vší plachosti před návštěvníky a jsou tak nezvykle krotká. Nedaleko Pelican Bay se nachází ornitologická stanice.

Flóra a národní parky[editovat | editovat zdroj]

Pohled z Remarkable rocks

Celou jednu třetinu ostrova tvoří národní parky a chráněné rezervace. Celkem se jich zde nachází 18.

Městečka a osady ostrova[editovat | editovat zdroj]

Ostrovní klima[editovat | editovat zdroj]

Průměrná teplota Klokaního ostrova je mezi 11,4 °C – 19,1 °C. Letní teploty na ostrově nepřekračují 35 °C. Průměrná letní teplota se pohybuje od 20,8 °C do 25 °C. Zimní teploty od července do září jsou 8,4 °C – 14,6 °C. Úhrn ročních srážek na ostrově je 485 mm a průměrná síla větru je 14,7–17,7 km/h. [1]

Atrakce a turistické cíle[editovat | editovat zdroj]

Koala
Remarkable rocks

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]