René Thom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
René Thom
René Thom.jpeg
Narození 2. září 1923
Montbéliard
Úmrtí 25. října 2002 (ve věku 79 let)
Bures-sur-Yvette
Alma mater École normale supérieure
Lyceum svatého Ludvíka
Pařížská univerzita
Povolání matematik a vysokoškolský učitel
Zaměstnavatelé Institut des hautes études scientifiques
Université Grenoble-Alpes
Ocenění Fieldsova medaile (1958)
Brouwerova medaile (1970)
Prix de l'Etat (1970)
National Order of Scientific Merit
Děti Françoise Thom
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

René Frédéric Thom [rené tom] (2. září 1923, Montbéliard, Doubs25. října 2002, Bures-sur-Yvette u Paříže) byl francouzský matematik a filosof, který se zabýval hlavně topologií a teorií singularit a proslavil se jako zakladatel matematické teorie katastrof. Byl nositelem Fieldsovy medaile a členem Francouzské akademie věd. Zabýval se také epistemologií a Aristotelovým pojetím vědy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě v Besanconu studoval na Lycée Louis-Grand a pak matematiku na École normale supérieure v Paříži a roku 1951 obhájil doktorát na pařížské Sorbonně. Po studijním pobytu v USA přednášel na univerzitách v Grenoble a ve Štrasburku, kde byl roku 1957 jmenován profesorem. V letech 1956/7 a 1961 pracoval na pozvání v Institute for Advanced Study v Princetonu. Roku 1958 získal prestižní Fieldsovu medaili a od roku 1964 pracoval ve výzkumném ústavu IHES v Bures-sur-Yvette u Paříže. Roku 1974 získal vědeckou Grand Prix města Paříže a 1976 byl zvolen členem Francouzské akademie věd. René Thom byl ženatý a měl tři děti.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Thom se zpočátku věnoval diferenciální topologii, v 50. letech začal pracovat na teorii singularit a odtud v letech 1968-1972 vyvinul teorii katastrof, kterou považoval za příspěvek k matematickému pochopení růstu živých organismů (morfogeneze). V posledních 20 letech života se zabýval hlavně filosofií, epistemologií a Aristotelovým pojetím věd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]