Lycée Saint-Louis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lycée Saint-Louis
Hlavní vstup do lycea
Hlavní vstup do lycea
Zeměpisné souřadnice
Oficiální web www.lycee-saintlouis.fr
Kód památky PA00088647
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lycée Saint-Louis (Lyceum Svatého Ludvíka) je významné lyceum v Paříži. Sídlí v Latinské čtvrti v 6. obvodu na Boulevardu Saint-Michel č. 44. Je jediným francouzským veřejným lyceem, které je určeno výhradně pro přípravu ke studiu na francouzských vysokých školách typu grande école. Škola se zaměřuje především na přírodovědné předměty jako matematika, fyzika, chemie, technické vědy apod. Škola je známá svou kvalitou výuky a svými výsledky při přijetí absolventů na grande école typu inženýrství a obchodu. Na škole studuje 1385 studentů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1280 založil Raoul d'Harcourt, biskup z Coutances kolej pro chudé studenty, kteří do Paříže přicházeli za studiem z Normandie. Kolej získala jeho jméno - Collège d'Harcourt. Kolej se kromě ubytování stala místem vzdělávání a od 16. století získala renomé, které zvýšila zejména v 17. a 18. století. V roce 1793 Národní konvent školu uzavřel, jako i další francouzské vysoké školy a budova sloužila jako věznice.

V roce 1812 vydal Napoleon I. dekret o znovuotevření školy. Škola byla obnovena až v říjnu 1820 jako Královská kolej Svatého Ludvíka (Collège royal Saint-Louis) v místě bývalé koleje Harcourt se specializací na přírodní vědy.

Slavní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Na Collège d'Harcourt:

Na Lycée Saint-Louis:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lycée Saint-Louis na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]