Pierre-Louis Lions

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre-Louis Lions
Pierre-Louis Lions par Philippe Binant.jpg
Narození11. srpna 1956 (66 let)
Grasse
Alma materÉcole normale supérieure
Lyceum Ludvíka Velkého
Povolánímatematik
ZaměstnavatelCollège de France
OceněníPéccotův kurz (1983)
Prix Ampère (1992)
Fieldsova medaile (1994)
čestný doktor Spolkové vysoké technické školy v Curychu (2010)
honorary doctor of Heriot-Watt University
… více na Wikidatech
RodičeJacques-Louis Lions
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre-Louis Lions (* 11. srpna 1956 v Grasse) je francouzský matematik. Jeho otcem byl Jacques-Louis Lions, matematik, v té době profesor na Univerzitě v Nancy, který se posléze stal mimo jiné prezidentem Mezinárodní matematické unie (IMU). Doktorát obdržel na Univerzitě Pierra a Marie Curie v roce 1979.

Studuje teorii nelineárních parciálních diferenciálních rovnic a za svou práci v této oblasti obdržel v roce 1994 Fieldsovu medaili. Lions byl první, kdo podal úplné řešení Boltzmannovy rovnice s důkazem. V současnosti má pozici profesora na nejslavnějších a nejprestižnějších francouzských vědeckých institucích - na Collège de France, École Polytechnique a Université Paris 9.

Ve svém článku Viscosity solutions of Hamilton-Jacobi equations (1983) napsaném s Michaelem Crandallem zavedl pojem viskózního řešení, což mělo velký vliv na teorii parciálních diferenciálních rovnic.

V dubnu 2009 měl dvě přednášky v Praze, jednu na půdě matematicko-fyzikální fakulty a jednu na půdě matematického ústavu Akademie věd.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pozvánka na přednášky v Praze. www.mff.cuni.cz [online]. [cit. 2009-05-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]