Hongkongská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hongkongská univerzita
The University of Hong Kong a 香港大學
The University of Hong Kong.jpg
Motto
Sapientia et Virtus (latinsky)
明德格物 (čínsky)
Datum založení 30. března 1911
Počet studentů 21 652
Zeměpisné souřadnice
Členství ORCID, IIIF Consortium a Center for Research Libraries
www.hku.hk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hongkongská univerzita, čínsky 香港大學, je veřejná výzkumná univerzita v Hongkongu. Byla založena v roce 1911 a její počátky sahají až k roku 1887, kdy vzniklo její jádro, lékařská fakulta. Je to nejstarší vysokoškolská instituce v Hongkongu. Šlo o první univerzitu založenou Britským impériem ve východní Asii. Od počátku až doposavad je vyučujícím jazykem angličtina. Podle QS World University Rankings 2020 je 25. nejkvalitnější vysokou školou na světě a šestou nejlepší v Asii.[1] V současnosti má deset fakult - architektury, umění, ekonomickou, dentistickou, školství, strojírenskou, právní, lékařskou, přírodovědeckou a sociálních věd.[2] Tým Hongkonské univerzity jako první na světě úspěšně izoloval koronavirus, původce SARS.[3] Ke slavným absolventům patří například zakladatel Číny Sunjatsen (ačkoli absolvoval ještě před založením univerzity, na jejím předchůdci, lékařské fakultě). Heslem univerzity, nacházejícím se i v jejím znaku, je latinské Sapientia et Virtus, tedy Moudrost a ctnost. Univerzitní kampus má rozlohu 160 000 metrů čtverečních.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Hong Kong na anglické Wikipedii.

  1. QS World University Rankings 2020. Top Universities. 2019-06-05. Dostupné online [cit. 2019-11-26]. (anglicky) 
  2. All Departments (A-Z) - Faculties & Departments - HKU. www.hku.hk [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WHO | Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) - multi-country outbreak - Update 12. WHO [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online.