Hongkongská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hongkongská univerzita
The University of Hong Kong a 香港大學
Logo univerzity
Logo
The University of Hong Kong.jpg
Motto
Sapientia et Virtus (latinsky)
明德格物 (čínsky)
ZkratkaHKU
Rok založení1911
Typ školyveřejná
Vedení
RektorArthur Li
KancléřCarrie Lam
Počty akademiků
Studentů celkem21 652 (2009)
Akademických pracovníků7622
Další informace
AdresaPok Fu Lam, Hongkong
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíORCID, IIIF Consortium, Center for Research Libraries, Universitas 21, Association of Pacific Rim Universities, Asociace pro rozvoj obchodních vysokých škol, Evropský systém vylepšení kvality, International Association of Universities, University Grants Committee, Association of Commonwealth Universities, Guangdong-Hong Kong-Macao University Alliance a Shanghai-Hong Kong University Alliance
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hongkongská univerzita, čínsky 香港大學, je veřejná výzkumná univerzita v Hongkongu. Byla založena v roce 1911 a její počátky sahají až k roku 1887, kdy vzniklo její jádro, lékařská fakulta. Je to nejstarší vysokoškolská instituce v Hongkongu. Šlo o první univerzitu založenou Britským impériem ve východní Asii. Od počátku až doposavad je vyučujícím jazykem angličtina. Podle QS World University Rankings 2020 je 25. nejkvalitnější vysokou školou na světě a šestou nejlepší v Asii.[1] V současnosti má deset fakult - architektury, umění, ekonomickou, dentistickou, školství, strojírenskou, právní, lékařskou, přírodovědeckou a sociálních věd.[2] Tým Hongkongské univerzity jako první na světě úspěšně izoloval koronavirus, původce SARS.[3] Ke slavným absolventům patří například zakladatel Čínské republiky Sunjatsen (ačkoli absolvoval ještě před založením univerzity, na jejím předchůdci, lékařské fakultě). Heslem univerzity, nacházejícím se i v jejím znaku, je latinské Sapientia et Virtus, tedy Moudrost a ctnost. Univerzitní kampus má rozlohu 160 000 metrů čtverečních.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Hong Kong na anglické Wikipedii.

  1. QS World University Rankings 2020. Top Universities. 2019-06-05. Dostupné online [cit. 2019-11-26]. (anglicky) 
  2. All Departments (A-Z) - Faculties & Departments - HKU. www.hku.hk [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WHO | Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) - multi-country outbreak - Update 12. WHO [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online.