Andrej Nikolajevič Kolmogorov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrej Nikolajevič Kolmogorov
Andrej Nikolajewitsch Kolmogorov.jpg
Narození 25. dubna 1903
Tambov
Úmrtí 20. října 1987 (ve věku 84 let)
Moskva
Alma mater Lomonosovova univerzita
Ruská chemicko-technologická univerzita D. I. Mendělejeva
Pracoviště Lomonosovova univerzita (od 1925)
Obory teorie pravděpodobnosti, topologie, geometrie, matematická logika, mechanika, teorie míry, teorie množin, diferenciální počet, funkcionální analýza, Filosofie matematiky, počítačová lingvistika, matematická statistika a matematika
Ocenění Balzanova cena (1962)
Leninova cena (1965)
Helmholtz-Medaille (1975)
Wolfova cena za matematiku (1980)
Lobačevského cena (1986)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrej Nikolajevič Kolmogorov (Андрей Николаевич Колмогоров) (25. dubna 1903 Tambov20. října 1987 Moskva) byl sovětský matematik, zakladatel moderní teorie pravděpodobnosti a teorie složitosti algoritmů. Pracoval rovněž v oblastech topologie, logiky, Fourierových řad, turbulence a klasické mechaniky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Už z raného dětství byl Kolmogorov bez rodičů (oba tragicky zahynuli) a byl vychován u tety Věry Jakovlevny. V roce 1920 Kolmogorov nastoupil na Moskevskou státní univerzitu, kde nestudoval matematiku (ta se stala jeho „pozdějším osudem“), ale takové obory jako metalurgii, ruskou historii apod. Napsal například i vědeckou práci na téma vlastnictví nemovitostí v Novgorodu v období 15. a 16. století.

V oblasti matematiky byl Kolmogorov ovlivněn řadou matematiků (Alexandrov, Luzin, Jegorov, Šušlin…) ze svého okolí. Dle Kolmogorovova však z matematické stránky na něj měl největší vliv jistý Stěpanov, který Kolmogorovova učil trigonometrické řady. Už jako student dosáhl Kolmogorov pozoruhodných výsledků (publikoval celkem 8 prací ještě než dokončil studia). Kolmogorov ukončil svá studia na Moskevské státní univerzitě v roce 1925 a začal pracovat ve výzkumné Luzinově skupině. Za významný milník v jeho kariéře je považován přínos v oblasti teorie pravděpodobnosti (1925), kde spolu s Chinčinem publikoval výsledky, jenž vedly k vytvoření tzv. stochastického kalkulu. A později k stochastickým diferenciálním rovnicím.

V roce 1930 se stal profesorem univerzity a v roce 1939 členem Akademie věd SSSR.

V letech 1953–1954 publikoval dva příspěvky z oblasti dynamických systémů, které se staly neoficiálně zakládajícími příspěvky tzv. KAM (Kolmogorov-Arnold-Moser) teorie z oblasti tzv. Hamiltonianských systémů a samozřejmě i jejich chaotického chování.

Kolmogorovovův přínos samozřejmě nezůstal neoceněn. Byl členem Akademie věd SSSR, oceněn cenou Lenina a Lobačevského. V letech 1964–1966 a v letech 1973–1985 byl předsedou Moskevské matematické společnosti.

V zahraničí byl členem mnoha vědeckých společností jako byla rumunská Akademie věd, Americké akademie věd a umění, Matematická společnost v Londýně, Nizozemská akademie věd, Indický Institut statistiky apod.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Základy teorie funkcí a funkcionální analýzy / A. N. Kolmogorov; S. V. Fomin. – 1. vyd. Praha : Nakladatelství technické literatury, 1975.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]