Pál Erdős

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pál Erdős
Pál Erdős (1992)
Pál Erdős (1992)
Narození 26. března 1913
Budapešť
Úmrtí 20. září 1996 (ve věku 83 let)
Varšava
Místo odpočinku židovský hřbitov v Kozmově ulici
Národnost Aškenázové
Alma mater Univerzita Loránda Eötvöse v Budapešti (ELTE) (do 1934)
Zaměstnavatelé Princetonská univerzita
Purdue University
Manchesterská universita
University of Notre Dame
Ocenění Coleova cena v teorii čísel (1951)
Kossuthova cena
Guggenheimovo stipendium
Seznam nositelů Wolfovy ceny za matematiku
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ555082
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pál Erdős (26. března 1913 - 20.září 1996), křestní jméno někdy uváděné Paul, byl jeden ze světově nejproslulejších matematiků 20. století. Proslavil se především rozsáhlými objevy v oborech teorie grafů, kombinatoriky, teorie množin a teorie pravděpodobnosti. Také svou excentričností a neustálými přesuny mezi různými výzkumnými institucemi po celém světě.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Budapešti do rodiny maďarských Židů. Již v mládí proslul jako matematický génius (ve čtyřech letech byl údajně schopen vypočítat z data narození počet sekund, které trvá něčí život), čemuž odpovídá i fakt, že doktorát z matematiky získal roku 1934 - ve svých jednadvaceti letech. Ve stejném roce se z důvodu vzestupu antisemitismu v tehdejším Maďarsku přesunul do Manchesteru a v roce 1938 pak do Princetonu.

Většinu života strávil cestováním z místa na místo mezi matematickými konferencemi a domovy svých spolupracovníků - obvykle se zdržel pouze na dobu nutnou k vyřešení problému, na kterém zrovna pracoval, a přesunul se opět jinam. Jeho způsob práce a fakt, že stovky matematiků po celém světě jsou podepsáni pod různými články a výsledky jako jeho spoluautoři, se stal nesmrtelný zavedením pojmu Erdősovo číslo.

Spolupracovníci[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejčastější spolupracovníky Erdőse se řadí maďarští matematici András Sárközy (62 studií) a András Hajnal (56 studií) a americký matematik Ralph Faudree (50 studií). Dalšími spoluautory Erdősových prací jsou:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]