Pál Erdős

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pál Erdős (fotka z roku 1992)

Pál Erdős (26.března 1913 - 20.září 1996), křestní jméno někdy uváděné Paul, byl jeden ze světově nejproslulejších matematiků 20. století. Proslavil se (kromě své excentričnosti a neustálých přesunů mezi různými výzkumnými institucemi po celém světě) především rozsáhlými objevy v oborech teorie grafů, kombinatorika, teorie množin a teorie pravděpodobnosti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Budapešti do rodiny maďarských Židů. Již v mládí proslul jako matematický génius (ve čtyřech letech byl údajně schopen vypočítat z data narození počet sekund, které trvá něčí život), čemuž odpovídá i fakt, že doktorát z matematiky získal roku 1934 - ve svých jednadvaceti letech.

Ve stejném roce se z důvodu vzestupu antisemitismu v tehdejším Maďarsku přesunuje do Manchesteru a v roce 1938 pak do Princetonu.

Většinu života strávil cestováním z místa na místo mezi matematickými konferencemi a domovy svých spolupracovníků - obvykle se zdržel pouze na dobu nutnou k vyřešení problému, na kterém zrovna pracoval, a přesunul se opět jinam.

Jeho způsob práce a fakt, že stovky matematiků po celém světě jsou podepsáni pod různými články a výsledky jako jeho spoluautoři, se stal nesmrtelný zavedením pojmu Erdősovo číslo.

Spolupracovníci[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejčastější spolupracovníky Erdőse se řadí maďarští matematici András Sárközy (62 studií) a András Hajnal (56 studií) a americký matematik Ralph Faudree (50 studií). Dalšími spoluautory Erdősových prací jsou:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]