Pál Erdős

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erdős Pál
Pál Erdős (1992)
Pál Erdős (1992)
Narození26. března 1913
Budapešť
Úmrtí20. září 1996 (ve věku 83 let)
Varšava
Alma materUniverzita Loránda Eötvöse v Budapešti (1930–1934)
PracovištěPrincetonská univerzita
Purdueova univerzita
Manchesterská universita
University of Notre Dame
Oboryteorie pravděpodobnosti, kombinatorika, teorie grafů a teorie čísel
OceněníGuggenheimovo stipendium (1945)
Coleova cena v teorii čísel (1951)
Kossuthova cena (1958)
Wolfova cena za matematiku (1983)
zahraniční člen Královské společnosti (1989)
… více na Wikidatech
RodičeLajos Erdős
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pál Erdős (26. března 1913 Budapešť20. září 1996 Varšava), křestní jméno někdy uváděné Paul, byl jeden ze světově nejproslulejších matematiků 20. století. Proslavil se především rozsáhlými objevy v oborech teorie grafů, kombinatoriky, teorie množin a teorie pravděpodobnosti. Také svou excentričností a neustálými přesuny mezi různými výzkumnými institucemi po celém světě.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Budapešti do rodiny maďarských Židů. Již v mládí proslul jako matematický génius (ve čtyřech letech byl údajně schopen vypočítat z data narození počet sekund, které trvá něčí život), čemuž odpovídá i fakt, že doktorát z matematiky získal roku 1934 – ve svých jednadvaceti letech. Ve stejném roce se z důvodu vzestupu antisemitismu v tehdejším Maďarsku přesunul do Manchesteru a v roce 1938 pak do Princetonu.

Většinu života strávil cestováním z místa na místo mezi matematickými konferencemi a domovy svých spolupracovníků – obvykle se zdržel pouze na dobu nutnou k vyřešení problému, na kterém zrovna pracoval, a přesunul se opět jinam. Jeho způsob práce a fakt, že stovky matematiků po celém světě jsou podepsáni pod různými články a výsledky jako jeho spoluautoři, se stal nesmrtelný zavedením pojmu Erdősovo číslo.

Spolupracovníci[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejčastější spolupracovníky Erdőse se řadí maďarští matematici András Sárközy (62 studií) a András Hajnal (56 studií) a americký matematik Ralph Faudree (50 studií). Dalšími spoluautory Erdősových prací jsou:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]