Univerzita Marburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marburská univerzita
Logo univerzity
Logo
Marburg asv2022-02 img02 Old University.jpg
Datum založení1527
Vedení
RektorKatharina Krause (2010–2022) a Thomas Nauss (od 2022)
Počty akademiků
Studentů celkem24 758 (2019)
Další informace
AdresaMarburg, Německo
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíVerein zur Förderung eines Deutschen Forschungsnetzes, Německá konference rektorů, German University Sports Federation, Asociace evropských univerzit, Informationsdienst Wissenschaft e.V. a National Research Data Infrastructure (NFDI) e. V.
www.uni-marburg.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Marburg (německy Philipps-Universität Marburg, Filipova univerzita Marburg) je univerzita v německém Marburgu. Založil ji v roce 1527 Filip I. Hesenský a je jednou z nejstarších německých univerzit a nejstarší existující univerzitou světa založenou protestanty. Působilo zde mnoho slavných učenců, např. Giordano Bruno, Michail Lomonosov či Martin Heidegger. Na konci 19. století byla „marburská škola“ jednou z větví novokantovství.

Nyní je Univerzita Marburg veřejnou univerzitou státu Hesensko a je nábožensky neutrální. Má asi 25 000 studentů a 7500 zaměstnanců, přičemž sám Marburg má asi 72 000 obyvatel a univerzitní budovy jsou rozmístěny porůznu v centru města. Asi 12 procent studentů jsou z ciziny, což je nejvyšší procento v Hesensku.[1] Univerzita nabízí mezinárodní letní univerzitní program a studentské výměny prostřednictvím programu Erasmus.

Marburská univerzita má jednu z nejtradičnějších německých lékařských fakult. Německý svaz lékařů se jmenuje Marburger Bund, tj. Marburský svaz.

V roce 1609 zřídila Univerzita Marburg první katedru chemie na světě. V roce 2012 zde bylo otevřeno první německé interaktivní muzeum chemie s názvem Chemicum. Jeho experimentální výukový program má povzbudit mladé lidi, aby studovali přírodní vědu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Marburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]