Morče domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMorče domácí
alternativní popis obrázku chybí
Morče domácí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Podřáddikobrazočelistní (Histricognathi)
Čeleďmorčatovití (Caviidae)
Rodmorče (Cavia)
Druhmorče divoké (Cavia aperea)
Trinomické jméno
Cavia aperea f. porcellus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morče domácí (Cavia porcellus) je domestikovaná forma jihoamerického hlodavce morčete divokého. Patří mezi oblíbené domácí mazlíčky hlavně v Severní Americe a Evropě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Morče domácí

Morče domácí (Cavia aperea porcellus) pochází z divokého morčete (Cavia aperea). Již dávno předtím, než dobyli Jižní Ameriku Španělé, chovali morčata pro maso a kožešinu Močikové, Čimuové a Inkové v oblasti dnešního PeruChile. Často se chovala také jako mazlíčci pro děti. Morčata se používala také jako obětní zvířata, kněží z jejich vnitřností věštili budoucnost a ukládali je jako obětinu do hrobů zemřelých. Svědectvím této skutečnosti jsou mumifikovaná morčata nalezená ve vykopávkách inckých sídlišť. Již tehdy se vyskytovaly mnohé barevné rázy, močická a čímúská keramika zobrazuje např. hnědobíle strakatá morčata. Avšak výzkumy naznačují, že černá morčata byla (nejspíše z pověrčivosti) hned po narození usmrcována.[zdroj⁠?] V kečujštině (jednom z jazyků Inské říše) se morčata nazývají cui cui podle typického hlasového projevu.V 15. století zmiňuje své první setkání s ochočenými morčaty u jihoamerických indiánů Kryštof Kolumbus a v 16. století tato zvířata popsal v knize o přírodě této oblasti slavný renesanční přírodovědec Conrad Gessner.

Morčata byla dovezena do Evropy kolem 16. století[1] a jako domácí mazlíčci se začala chovat na počátku 18. století, a to hlavně v Anglii.[2] Zpočátku si je mohli dovolit jen bohatí lidé, od 18. století se morčata stávala domácími mazlíčky děti, z této doby pochází i anglické jméno guinea pig, tj. "prasátko za (jednu) guineu". V Anglii byly také v 19. století pořádány i první morčecí výstavy.[2] Po druhé světové válce přišla vlna obliby morčat, která trvá dodnes.[zdroj⁠?]

Po španělském vstupu do nového světa si morče brzy našlo svou cestu na evropský kontinent, kde se okamžitě stalo populárním jako domácí mazlíček. Například královna Alžběta I. vlastnila morče jako domácího mazlíčka, což mohlo přispět k jeho popularitě.

Slovo morče (v Jungmannově Slovníku i morka) znamená nejspíš od moře či mořský a vzniklo podle německého Meerschwein(chen), doslova ‘(zá)mořské prasátko’ protože pochází ze zámoří (Jižní Amerika) a kvíká jako sele.[3]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Mláďata morčat

V podmínkách domácího chovu dosahují morčata hmotnosti 800 až 1250 g, ale mohou vážit až 1800 g při délce těla 20 až 36 cm. Páření probíhá v době říje trvající 24 hodin, následuje březost v rozsahu 58 až 75 dní (nejčastěji 68 dní). V každém vrhu (ročně až pět, ale raději jen dva) se rodí jedno až šest mláďat s průměrnou porodní váhou 90 g. Mláďata se rodí většinou v noci nebo brzy ráno, plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí, ihned po porodu dokáží běhat. Samice je odstaví ve stáří 4–6 týdnů. Pohlavní dospělosti dosahují samečci ve věku deseti týdnů, samičky ve věku čtyř týdnů.[4] Délka života morčat bývá čtyři až deset let.

Stavba těla je u všech morčat stejná – široká oblá hlava, krátký krk, ramena a předhrudí široké, ne moc dlouhý, ale široký hřbet. Zadek zaoblený bez ocasu, končetiny krátké rovné – přední se čtyřmi prsty, zadní se třemi. Prospívající jedinec má celé tělo dobře osvalené. Chrup morčete tvoří dvacet zubů, čtyři řezáky, čtyři třenové zuby a dvanáct stoliček. Zuby rostou morčatům po celý život a musí si je obrušovat. (1,5 mm/týden).[4]

Samice morčete domácího, rozeta

Chov morčat[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako při chovu jiných domácích mazlíčků je třeba zajistit zvířeti vhodné podmínky a věnovat mu dostatek času. Morčata jsou zvířata společenská a sociální, zvláště samice a proto je téměř nutností chovat ve skupině (kastrovaný samec a samice, nebo skupina samic[5]). Chovat více samečků než dva se nedoporučuje.[4]

Vhodné obydlí pro dvě morčata je klec[šířka?] s délkou minimálně 120[4][6] (jiné zdroje uvádějí 100[7][8]) cm. Klec by měla být umístěna ve světlém nepřetopeném pokoji. Je třeba dbát na to, aby v pokoji nebyl průvan (na ten jsou morčata náchylná) a pokud možno ani zdroje hluku, jako např. televize, ovšem u většiny chovatelů tento faktor nezpůsobuje žádné komplikace.[4]

Umístění chovu[editovat | editovat zdroj]

 • Klec – asi nejčastější používané obydlí pro morčata. Dá se koupit v každém zverimexu, momentálně je již na trhu i velká nabídka co do barev a velikostí. Mezi výhody patří snadná přenosnost, vzdušnost a jednoduché čištění, mezi nevýhody cena, nebezpečí průvanu (pro morčata je průvan nebezpečný[4][9]), špatný kontakt s morčetem a také občasné vyhazování podestýlky z klece.[9]
 • Plastový box – Na morče sice netáhne a nevypadává ven podestýlka, ale v plastboxu je ztížena ventilace (mřížka je jen svrchu), a tak se musí častěji čistit, aby v něm nebyla příliš vysoká vlhkost.
 • Doma nebo na zakázku vyrobená ubikace – často využívané chovateli, ubytování obvykle vypadá jako skříň z lamina s šuplíky z plexi nebo skla, někdy jen se sklem vysokým 25–30 cm v přední stěně. Jednotlivé ubikace se lehce čistí, s morčaty se jednoduše manipuluje (proto se i lépe ochočují) a přitom nejsou vystavena průvanu. Také toto ubytování skýtá možnost variací a lze je vhodně zakomponovat do vybavení bytu. Mezi nevýhody patří váha, kvůli čemuž se s celou sestavou špatně manipuluje. To lze částečně řešit např. kolečky.
 • Venkovní výběh v létě, oplocený kousek travnatého plácku (chráněný i shora před útoky dravců, psů a koček). Morčata jsou tak stále na čerstvém vzduchu. Je však třeba dávat pozor na přehřátí od slunce, proto je třeba zajistit i chladnější místo ve stínu, aby se morčata měla kam schovat. Také pokud je z pletiva, je zapotřebí zabránit zachycování drápků, protože morčatům je to nepříjemné.
 • Je třeba kontrolovat, zda u morčete dochází k dostatečnému obrušování zubů, většinou se to pozná podle toho, že začne odmítat tvrdou kořenovou zeleninu a jí jen seno a měkké. Dále je třeba kontrolovat nepřerůstají-li mu drápky, pokud ano, je třeba pravidelně zastřihávat. Pokud si na tuto činnost netroufne sám chovatel, je nutné navštívit zvěrolékaře.

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny (piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder; sláma může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé[zdroj?]). Dalšími možnostmi jsou dřevěné pelety, samotné jsou moc tvrdé a morčata mají pak otlaky na tlapkách.[10] Dělají se i slaměné či konopné. U konopných pelet hrozí výskyt parazitů (lze je odstranit vystříkáním některým z relevantních přípravků, např. BioKill). Nevhodná je kukuřičná drť, která je příliš ostrá, dále kočkolit tvoření z Bentonitu, který hrudkuje a při požití se ucpou střeva. Seno je vhodné jako potrava, pokud možno každý den, nikoli však jako podestýlka, protože nesaje, ale rychle začne zapáchat.

Každé morče by mělo mít jako součást bydlení domeček, ale ne uzavřený jen s jedním otvorem, ale spíš jen jako přístřešek, stoleček či patro. Ten se dá koupit ve zverimexu, ale je možné ho vyrobit i doma. Bez domečku morče nemá soukromí a nemá pocit bezpečí. Napaječka nejlépe s kuličkovým systémem a jesličky na seno a trávu.

Morče je koprofág, požírá vlastní výkaly. Ty jsou zdrojem vitaminů, vlákniny a symbiotických, ve střevě žijících bakterií.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Morče je býložravec. Jeho potrava by měla být pestrá (hlavně v domácích podmínkách). Vhodné je krmit morče pravidelně každý den ve stejnou dobu. Obvykle se krmí dvakrát až třikrát denně.

 • Nejdůležitější složkou potravy je seno.[11] Je to hlavní zdroj vlákniny (která je pro morče velmi důležitá) a zároveň si morče neustálým přežvykováním stébel obrušuje stoličky.[12] Morče k němu musí mít přístup neustále.[4][13] Velkou výhodou je, že neobsahuje tuky. Při krmení senem musí mít morče také neustálý přístup k pitné vodě. Seno by mělo být dostatečně hrubé, nejlépe sečené kosou (domácí sekačkou není vhodné, je moc jemné). Také je důležité, aby bylo v pořádku (suché, zelené a bezprašné[14]). Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože obsahuje různé druhy lučních trav a bylin.
 • Další důležitou základní složkou potravy je zelenina. Každý den by morče mělo dostat kousek čerstvé zeleniny. Čerstvá potrava nesmí být podávaná příliš studená rovnou z ledničky. Morčeti můžete nabídnout téměř jakýkoli druh zeleniny či ovoce, např. mrkev, celer, petržel, papriky všech barev (ne pálivé), červenou řepu, čerstvý fenykl, rajče, saláty, mátu, ovesné vločky, různé zeleninové natě. Vyvarovat se nadýmavé a vodnaté zelenině větší množství může způsobit zažívací potíže jako nadýmání, průjem, nechutenství, následně přerůstání zubů a další). V malém množství květák, kapustu, kedluben, brokolici, zelí (nadýmá, je zátěží při trávení).
 • Ovoce jen občas v malém množství jako pamlsek (obsahuje hodně cukrů), např. jablko, hruška, hroznové víno, mandarinka, meloun (obsahuje moc vody), ananas, jahody, třešně atd. Ve větším množství působí zažívací potíže.
 • Čerstvá tráva je další velmi důležitou složkou potravy. V teplém období by měla morčata dostávat trávu každý den v přiměřeném množství, ale nenahrazuje seno! Je pro ně důležitým zdrojem vitamínů. Trávu nesmíte podávat zapařenou a nesmí být chemicky ošetřena. Největší radost jim uděláte pampeliškovými listy či květy sedmikrásek. Samozřejmě můžete podávat i jiné druhy. Dávejte však pozor, co trháte! Ne všechny rostliny jsou pro morčata jedlé. Nesbírejte nic, co neznáte. Z jedovatých rostlin si jmenujme např. pryskyřník.
 • Morčeti neustále dorůstají zuby, proto je důležité, aby mělo seno neustále k disposici. Dále je dobré podávat větvičky ovocných stromů na ohlodávání, sušené bylinky i se stonky, avšak hlavním zdrojem obrušování zubů zůstává kvalitní seno.
 • Tekutiny morčatům nemají chybět. Většinou je do sebe vpraví při konzumaci čerstvé potravy, ale vždy je důležitý přístup k pitné vodě. Je dobré mít ji v napáječce, protože v misce dochází často ke znečištění výkaly. Neměla by být přímo z kohoutku, ale převařená nebo odstátá.
 • Granule speciální pro morčata nejlépe bezobilné, kde základem je seno a byliny. Tyto granule jsou vyráběné tak, aby morče mělo dostatek vitamínů, které jsou pro ně nejvhodnější, zejména přidaný vitamín C, který si morče neumí vyrobit samo.
 • Nevhodné jsou barevné směsi se zrním, které jsou k dostání ve zverimexech. Takové směsi obsahují nevhodné zrní, ale třeba i slunečnicová semena, ořechy a další nevhodné složky, které obsahují příliš mnoho tuku a časem dochází k trávicím problémům a k obezitě morčete.
 • Nejpotřebnějším vitamínem pro morčata je vitamín C. Stejně jako člověk si jej morče neumí samo vyrobit, a proto jej musí získávat z potravy. Často je nutné vitamíny dodávat v podobě různých kapek, prášku apod., zejména v době nemoci, ale jen v malém množství.
 • Pokud morče cestuje v přepravce, ve které je mu těsno, mělo by mít stále k dispozici seno, vodu a zeleninu.

Nevhodné krmivo[editovat | editovat zdroj]

 • Směsi, které obsahují sušené mléko, živočišné moučky, luštěniny, různé druhy semínek (např. slunečnice, kukuřice, pšenice).
 • Brambory, pórek, cibule, česnek, citrusové plody.
 • Pamlsky pro hlodavce obsahující mléko.
 • Ořechy (příliš tučné, poškozující orgány; na obezitu může morče i zemřít).
 • Pečivo (morče si zuby neobrousí, v tlamičce se hned rozmočí na kaši), tučné
 • solné a minerální kameny (hrozí tvorba močových kamenů)
 • stonek od papriky (je jedovatý)
 • Obiloviny.

Komunikace[editovat | editovat zdroj]

Morčata žila v přírodě ve velkých skupinách, jedná se o zvířata se silně vyvinutým sociálním smyslem, proto se nemá chovat samotné, ale minimálně ve dvojici, nejlépe ve skupině[4]. Morčata ovládají pestrou škálu zvuků a jiných prostředků k vyjádření svých pocitů.

 • Kvíkání – morče vyžaduje pozornost, má na něco chuť; kvíkají také mláďata dožadující se matky.[15][16]
 • Bublání či cvrkáni – vyjadřuje spokojenost, klid;[15] bublají i samice v říji.[16]
 • Cvakání zubů – značí hrozbu, strach, vztek.[15]
 • Zpívání – je ojedinělé, přesně se neví, co vyjadřuje; existují domněnky, např. signál stresové situace, sociální tlak.
 • Účelové pískání – morčata se dorozumívají mezi sebou tak jako lidé.
 • Rumba – tanec, kterým projevuje samec zájem o samici (může se dít i mezi dvěma samicemi), nebo reakce na nějaké dění narušující jeho běžný den. Samec se pohybuje při rumbě pomalu, natažen a vydává jakési mručení.
 • Zívání – výraz spokojenosti či únavy,[16] podle jiných zdrojů výraz podřízenosti po boji.[4]

Uši morčete dokáží vnímat ultrazvuk až k hranici 100 kHz.

Čistokrevná morčata[editovat | editovat zdroj]

V mnoha státech jsou zřízené kluby morčat s rodokmenem, které se řídí určitými standardy. Česká republika není výjimkou. Pořádá mnoho výstav, které je možno navštívit.[17] Pro odchov morčat s průkazem původu (PP) je nutné se nejdříve stát členy Českého svazu chovatelů u libovolné základní organizace (např. v místě bydliště či chovatelů morčat), zaregistrovat si vlastní chovatelskou stanici (CHS). Vystavovaná morčata se dělí do tří standardů – A, B, C. Morče lze registrovat od 500 g a výš, na věku nezáleží. Mělo by ovšem mít vyvinuté všechny znaky svého plemene. Vystavovat můžete v kategorii baby, junior nebo dospělých. Průkaz původu se vystavuje jedincům, kteří odpovídají standardu svého plemene. Poté se absolvuje registrace čili uchovnění. Mláďatům se vystavuje tento průkaz, pokud mají alespoň jednoho z rodičů registrovaného.

Plemena morčat[editovat | editovat zdroj]

Krátkosrstá plemena[editovat | editovat zdroj]

Tři morčata. Rozeta, hladké a Skinny.

Hladké[editovat | editovat zdroj]

Srst je souměrně krátká a hustá. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu.[18]

Anglický Crested

Anglický crested[editovat | editovat zdroj]

Srst je souměrně krátká a hustá. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka), která má totožnou barvu se srstí.[4][18]

Americký crested[editovat | editovat zdroj]

Srst je souměrně krátká a hustá. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu.Americký crested má jediný rozdíl a tím je odlišné zbarvení čelní rozety. Tato tzv. koruna je vždy v bílé barvě a tak ostře kontrastuje s ostatní barvou srsti.

Rozeta

Rozeta[editovat | editovat zdroj]

Na tomto plemeni jsou charakteristickým znakem rozety (vírky), které jsou pravidelně rozloženy po celém těle. Morče má mít 8 rozet, a to v následujícím rozložení: 4 rozety tvoří pás kolem těla (2 jsou na hřbetě z obou stran páteře a 2 jsou na bocích). Další 4 rozety jsou na zadní části těla.[18]

Rex / Americký teddy[editovat | editovat zdroj]

Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 2,5 cm. Americký teddy je vzhledově totožný s rexem, rozdíl je pouze genetický.[19]

Švýcarský teddy[editovat | editovat zdroj]

Plemeno švýcarský teddy je typické polodlouhou srstí, jejíž délka je asi 7 cm. Souměrně dlouhá srst je hustá, měkká a krepovitá, roste kolmo od těla.

Dlouhosrstá plemena[editovat | editovat zdroj]

Šeltie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a hustá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů.

Coronet[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a hustá. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka).

Peruánec

Peruánec[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky max 20 cm. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká „pony“.[19]

Texel[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla.[18]

Merino[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20cm a roste kolmo od těla. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka).

Alpaka[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká „pony“.

Lunkarya-Peruánec[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno má zvlněnou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká „pony“. Strukturou je srst odlišná od klasických kudrnatých plemen. Chlup není krepovitý.

Bezsrstá plemena[editovat | editovat zdroj]

Skinny

Skinny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Skinny morče.

Skinny mají po celém těle velmi nepatrné množství prakticky neviditelného chmýří, které činí jejich tělo příjemné na dotek. Skinny je též vhodný pro alergiky na srst.

Pompon

Ohraničené osrstění na nose končící symetricky v úrovni vnitřních koutků očí.

Véčko

Osrstění nosu není zakončeno v úrovni vnitřních koutků očí, pokračuje podél

nadočnicových oblouků směrem k uším a připomíná tvar písmene V.

Baldwin

Baldwin[editovat | editovat zdroj]

Baldwiní kůže bývá na dotek poněkud gumová bez jakéhokoliv osrstění. Baldwin se rodí normálně osrstěný, ale srst postupně od 5. dne ztrácí směrem od hlavy. Do věku 2. měsíců musí být úplně holý, jinak mu zbytky srsti zůstanou po celý život (tzv. mezityp). Na kůži baldwina se tvoří vrásky a záhyby, které jsou nejvýraznější na hlavě, ramenou a nohách.

Cuy morčata

Cuy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Cuy.

Obří morče, hmotnost kolem 2 kilogramů. U cuy morčat se toleruje mnohoprstost tzv. polydaktylie, která je geneticky vázaná na obří růst, některé prsty nemusejí být funkční. Cuy Morče bylo původními obyvateli Ameriky chováno na maso a i dnes je maso morčat běžnou součástí jídelníčku, zejména mezi obyvateli Peru či Ekvádoru.

Saténové morče

Saténové morče[editovat | editovat zdroj]

Díky saténovému faktoru se světlo odráží jinak – barvy se zdají být tmavší, intenzivnější a vzniká vysoký lesk. U těchto morčat se však vyskytuje nemoc osteodystrofie. Tato choroba poškozuje zdroj metabolismu vápníku, při ní dochází ke ztrátě vápníku z kostí. Tato nemoc je neléčitelná a zvíře na ni uhyne. Jejími příznaky jsou problémy s pohybem, příjmem potravy a úbytek váhy.[20]

Morče jako laboratorní zvíře[editovat | editovat zdroj]

Morče domácí se řadí podle vyhlášky č. 207/2004 Sb. mezi druhy laboratorních zvířat. Používá se k laboratorním pokusům ve farmakologii, mikrobiologii, imunologii, parazitologii a dalších biotechnologických oborech. Chov v laboratorních podmínkách, jakož i veškeré pokusy na morčatech musí být v souladu se zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění zákona 77/2004 Sb., dále pak vyhlášky č. 207/2004 Sb a dalších souvisejících předpisů. Ve zmiňované vyhlášce jsou stanoveny limity pro minimální chovnou plochu pro jedno zvíře během pokusu i mimo něj, chovnou plochu pro matku s mláďaty, limity pro teplotu a vlhkost, limity pro navykací fázi před samotným experimentem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Morčata - Historie. morcata11.estranky.cz [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. 
 2. a b Morče domácí (Cavia aperea f. porcellus) | Morčata. www.klubmorcat.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 3. REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. 1. vyd. Voznice: LEDA, 2001. 752 s. ISBN 80-85927-85-3. S. 389. 
 4. a b c d e f g h i j BIRMELIN, Imannuel. Morče - Jak na to. 1. vyd. [s.l.]: Vašut, 2006. 
 5. Soužití morčat | Morčata. www.klubmorcat.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 6. Domov Vašich morčat - větší je lepší! :: Morčatologie. morcatologie.webnode.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 7. Péče o morče. Vše, co musíte vědět, než si ho přinesete domů - VášChovatel.cz. www.vaschovatel.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 8. KLECE, VYBAVENÍ + VÝBĚHY + cestování : Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny | Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života. : Svet-Stranek.cz : osobní stránky zdarma snadno a rychle. www.morcataureny.stranky1.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 9. a b Jak chovat morče. Prima nápady [online]. [cit. 2021-02-22]. Dostupné online. 
 10. Podestýlka pro morče. Jakou vybrat?. spokojenemorce.cz [online]. [cit. 2021-02-22]. Dostupné online. 
 11. Jak krmit morče, strava pro morče. www.zooo.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 12. Morčata - stránka pro vaše morče. www.kralici.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 13. KRMENÍ - Jak zdravě krmit morčátka : Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny | Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života. : Svet-Stranek.cz : osobní stránky zdarma snadno a rychle. www.morcataureny.stranky1.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 14. Jak krmit morče. wikiHow [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 15. a b c Řeč morčat :: iMorče. imorce.webnode.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 16. a b c Řeč morčat | Morčata. www.klubmorcat.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 17. Výstavy morčat - SO chovatelů morčat. www.klubmorcat.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
 18. a b c d Plemena morčat :: Bellezza Bohemica. bellezzabohemica.webnode.cz [online]. [cit. 2021-03-03]. Dostupné online. 
 19. a b WWW.SIMPLO.CZ, SIMPLO s r o |. Plemena morčat | iFauna.cz. iFAUNA [online]. [cit. 2021-03-03]. Dostupné online. 
 20. Morčata - Saténové morče. morcata11.estranky.cz [online]. [cit. 2020-12-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]