Skinny morče

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Skinny morče

Skinny morče je plemeno morčete domácího, charakteristické absencí srsti. Navzdory názvu plemene není zcela lysé, ale má drsnou stočenou srst na hlavě a na končetinách. Na těle je kůže hladká a tvoří malé vrásky v blízkosti končetin a na krku. Povoleny jsou všechny barvy.

Morčata plemene skinny pocházejí z několika laboratoří v Kanadě, na počátku byla spontánní genetická mutace. Laboratoř Charlese Riverse poprvé představila plemeno skinny v roce 1982, bylo vyšlechtěno jako pokusné zvíře pro studium dermatologie.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Chov skinny morčat není odlišný od chovu morčat osrstěných. Pro udržení tělesné teploty mají ale trochu větší spotřebu krmení a jsou náchylnější k plísňovým onemocněním a oděrkám.Také je potřeba mít morče neustále v teple protože jinak onemocní.

Ze spojení skinny morčete s morčetem osrstěným se rodí osrstěná mláďata, z nichž část je tzv. genový skinny: nositel genu pro lysost.

Krmení[editovat | editovat zdroj]

Strava skinníků se téměř neliší od stravy osrstěných morčátek. Jen potřebují dodávat vitamín C, který si neumí sami vytvořit. Většinou se rozpouští ve vodě. Stejně jako ostatní morčíci mají rádi rušné směsi nebo granule, seno,ovoce a zeleninu (jen pozor na tu nadýmavou nebo příliš vodnatou), v sezóně čerstvou trávu a bylinky.