Rodičovství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Péče o potomstvo z biologického úhlu pohledu.

Rodičovství obhajuje všechny úlohy spojené s výchovou dítěte, které vedou k utváření nezávislé dospělé osobnosti. Rodičovství začíná už před narozením nebo osvojením dítěte a je součástí rodinných vztahů. Podle výzkumu jsou rodiče méně šťastní než bezdětní, ale mají větší pocit naplnění.[1]

Rodičovská péče[editovat | editovat zdroj]

Fyzická péče: Odpovědné poskytování přístřeší, lékařské péče, fyzické bezpečnosti a potravy

Sociální vývoj a emocionální podpora:

Finanční podpora:

Rodičovství dosahuje lepších výsledků spíše u starších matek.[2]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Rodičovská praxe závisí v mnohém na kultuře. Například v Kanadě a USA děti žijí doma do pozdní adolescence nebo rané dospělosti a po této době se očekává, že opustí domov kvůli studiu na univerzitě nebo práci a samostatnému životu. V některých asijských zemích jako Čína žijí děti doma až do uzavření manželství – praxe, která je též obvyklá v evropských zemích, například v Řecku, Portugalsku atd.

Disciplína[editovat | editovat zdroj]

Rodičovství může obsahovat chválu, ale i potrestání (domluvu). Někteří rodiče už nepovažují „plácnutí přes zadek“ za vhodný trest. Termín „trénink dítěte“ značí specifický typ rodičovství, který se soustředí na holistické chápaní dítěte.[zdroj⁠?] Filozofie „braní dítěte vážně“ vidí chválu i trest jako manipulativní a škodlivé pro dítě a hledá jiné způsoby dosažení dohody s dítětem. „Vazbové rodičovství“ nebo také kontaktní rodičovství usiluje o vytvoření silných emocionálních vazeb a vyhnutí se fyzickému trestu (a také pochvale), kdy disciplína je dosažena pozitivními interakcemi s emocionálními potřebami dítěte.[3]

Disciplína:

Těhotenství a první roky[editovat | editovat zdroj]

Během těhotenství je nenarozené dítě vystaveno mnoha rozhodnutím svých rodičů, zvláště souvisejících s jejich životním stylem. Zdravotní a dietní (stravovací) rozhodnutí matky mohou mít pozitivní nebo negativní dopad na dítě.

Věk kojence a batolete[editovat | editovat zdroj]

Specifická péče obsahuje:

  • Poskytování potravy a nápojů, u malých dětí proces krmení nebo pomoc s krmením.
  • Poskytování toalety a pomůcek na mytí, u malých dětí jejich mytí nebo pomoc s mytím a výměna plenek nebo pomoc s použitím toalety.
  • Poskytování oděvu a u malých dětí oblékání nebo pomoc s oblékáním.

Pomoc[editovat | editovat zdroj]

Rodiče v Evropské unii i většině vyspělých států mají právo dostávat pod vymezenými podmínkami příspěvek na péči. Rodiče mohou přijmout asistenci různých jednotlivců ("paní na hlídání") nebo organizací. Zaměstnavatelé mohou nabízet specifické výhody nebo programy pro rodiče.

Právní úprava rodičovství[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Rodičovská odpovědnost.

Právní řády upravují zpravidla určení rodičovství a práva a povinnosti rodičů a nezletilých dětí. Matkou dítěte je žena, která je porodila (§ 775 o. z.). Otcovství se určuje podle některé ze zákonných domněnek otcovství (§ 776 a násl. o. z.)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dělají nás podle dat děti šťastnějšími, nebo jsou spíše zdrojem stresu?. medium.seznam.cz [online]. [cit. 2023-06-15]. Dostupné online. 
  2. http://www.bbk.ac.uk/psychology/our-staff/academic/edward-melhuish/documents/Barnes%20et%20al%20%202013%20Eur%20J%20Psychol.pdf - The parenting of preschool children by older mothers in the United Kingdom
  3. HAVLÍKOVÁ, Magdalena. Už jedna facka dítěti uškodí, tvrdí zastánci kontaktního rodičovství. OnaDnes.cz [online]. 23. dubna 2014 1:49. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]