Rodičovství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Péče o potomstvo z biologického úhlu pohledu.

Rodičovství obsahuje všechny úlohy spojené s výchovou dítěte, které vedou k utváření nezávislé dospělé osobnosti. Rodičovství začíná už před narozením nebo osvojením dítěte a je součástí rodinných vztahů.

Rodičovská péče[editovat | editovat zdroj]

Fyzická péče: Odpovědné poskytování přístřeší, lékařské péče, fyzické bezpečnosti a potravy

Sociální vývoj a emocionální podpora:

Finanční podpora:

Rodičovství dosahuje lepších výsledků spíše u starších matek.[1]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Rodičovská praxe závisí v mnohém na kultuře. Například v Kanadě a USA děti žijí doma do pozdní adolescence nebo rané dospělosti a po této době se očekává, že opustí domov kvůli studiu na univerzitě nebo práci a samostatnému životu. V některých asijských zemích jako Čína žijí děti doma až do uzavření manželství – praxe, která je též obvyklá v evropských zemích, například v Řecku, Portugalsku atd.

Disciplína[editovat | editovat zdroj]

Rodičovství může obsahovat chválu, ale i potrestání (domluvu). Někteří rodiče už nepovažují „plácnutí přes zadek“ za vhodný trest. Termín „trénink dítěte“ značí specifický typ rodičovství, který se soustředí na holistické chápaní dítěte.[zdroj?] Filozofie „braní dítěte vážně“ vidí chválu i trest jako manipulativní a škodlivé pro dítě a hledá jiné způsoby dosažení dohody s dítětem. „Vazbové rodičovství“ nebo také kontaktní rodičovství usiluje o vytvoření silných emocionálních vazeb a vyhnutí se fyzickému trestu (a také pochvale), kdy disciplína je dosažena pozitivními interakcemi s emocionálními potřebami dítěte.[2]

Disciplína:

Těhotenství a první roky[editovat | editovat zdroj]

Během těhotenství je nenarozené dítě vystaveno mnoha rozhodnutím svých rodičů, zvláště souvisejících s jejich životním stylem. Zdravotní a dietní (stravovací) rozhodnutí matky mohou mít pozitivní nebo negativní dopad na dítě.

Věk kojence a batolete[editovat | editovat zdroj]

Specifická péče obsahuje:

  • Poskytování potravy a nápojů, u malých dětí proces krmení nebo pomoc s krmením.
  • Poskytování toalety a pomůcek na mytí, u malých dětí jejich mytí nebo pomoc s mytím a výměna plenek nebo pomoc s použitím toalety.
  • Poskytování oděvu a u malých dětí oblékání nebo pomoc s oblékáním.

Asistence[editovat | editovat zdroj]

Rodiče mohou přijmout asistenci různých jednotlivců nebo organizací. Zaměstnavatelé mohou nabízet specifické výhody nebo programy pro rodiče.

Právní úprava rodičovství[editovat | editovat zdroj]

Právní řády upravují zpravidla určení rodičovství a práva a povinnosti rodičů a nezletilých dětí. Matkou dítěte je žena, která je porodila (§ 775 o. z.). Otcovství se určuje podle některé ze zákonných domněnek otcovství (§ 776 a násl. o. z.)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bbk.ac.uk/psychology/our-staff/academic/edward-melhuish/documents/Barnes%20et%20al%20%202013%20Eur%20J%20Psychol.pdf - The parenting of preschool children by older mothers in the United Kingdom
  2. HAVLÍKOVÁ, Magdalena. Už jedna facka dítěti uškodí, tvrdí zastánci kontaktního rodičovství. OnaDnes.cz [online]. 23. dubna 2014 1:49. Dostupné online.