Cuy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cuy

Cuy je plemeno morčete domácího vyznačující se velkým vzrůstem.

Cuy morče v dospělosti dosahuje průměrné váhy 2 až 3 kg, zatímco klasické morče má průměrnou váhu v dospělosti okolo 1,2 až 1,5 kg. Dalším rozdílem je i počet prstů. Zatímco klasické morče má na předních tlapkách 4 prsty a na zadních 3 prsty, tak morče obří má vlivem genetické mutace růstu prstů více, obvykle okolo šesti, ale i více. Polyadaktylie-mnohoprstost-genetická chyba, která někdy provází Cuy morčata - jsou to prsty navíc, zcela vyvinuté a plně funkční - vyskytují se u předních i zadních nohou.

Atavismus-paspárky-prsty bez kosti s drápkem-mohou odpadnout samy v raném věku zvířete, ale pokud ne, doporučuje se je nechat odstranit kvůli možnému poranění způsobeném zatržením či odtrhnutím. Polyadaktylie či atavismus je vada,která v Čechách v chovu, k registraci ani na výstavách nevadí.

Při chovu je nutné dát velký pozor, aby nedošlo ke zkřížení normálního morčete s Cuy, neboť kvůli velikosti mláďat by u normální samice mohly při porodu nastat komplikace s až fatálními následky.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Pochází z Jižní Ameriky do Evropy byli první Cuy přivezeni jako exotičtí mazlíci v 80.letech. V Jižní Americe se chovají hlavně na maso.V oblasti And kde je chudá země, není možný chov velkých hospodářských zvířat a maso na jejich jídelníčku najdete jenom při svátečních událostech. Cuy morčata se také používají v Peru jako platidlo a novomanželé je dostávají jako velmi cenné věno.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Strava je stejná jako u klasického morčete, avšak porce jsou vyšší, zjednodušeně řečeno, když cuy morče váží dvakrát více než klasické morče, tak toho sní a vypije více, porce jsou spíše podobné množstvím jako u králíka. Nesmí se překrmovat a dávat morčeti krmení způsobující nadváhu (obilí). Jinak hrozí obezita a selhání srdce.

Kvůli rozměrům těla a potřebě pohybu se doporučuje i více prostoru, takže je vhodnější klec na králíky, obvykle chovatelé doporučují na jedno cuy morče klec velkou minimálně 120 cm. Ovšem platí čím větší klec tím lépe.

Cuy není jako domácí mazlíček tak rozšířené jako klasické morče. Jsou také různé druhy cuy morčat, například s krátkou (rex, crested, hladké, rozeta) či dlouhou srstí (coronet, peruánec, sheltie), také jsou různé barevné kombinace.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lilia Chauca de Zaldívar, Organización de las Naciones Unidas para la Agricultura y la Alimentación Roma: Producción de cuyes (Cavia porcellus)], 1997, ISBN 92-5-304033-5
  • Marta Cadena-Arias: Cuys, 2008, ISBN 3-86659-050-4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]