Přeskočit na obsah

Britská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Britská kuchyně
Fish and chips
Fish and chips
Základní informace
RozšířeníSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Typnárodní kuchyně
Ingredience
Surovinyhovězí maso, ovčí maso, ryby, uzeniny, zelenina, fazole, rýže, brambory, vajíčka, sýry, mléko
Dochucovadlaworcestrová omáčka, paprika, kari, cibule, česnek, zázvor, rozinky, smetana
Pokrmy
JídlaFish and chips, Rostbíf, Kuřecí tikka masala, Klobásy, Yorkshirský pudink
NápojeČaj, Pivo, Whisky, Cider, Bezinkový likér, Jablečný džus

Britská kuchyně, neboli kuchyně Spojeného království (anglicky British cuisine) je tradiční kuchyní Velké Británie. Vychází z keltských a anglosaských tradic, byla ale ovlivněna i dalšími vlivy, například indickou kuchyní a kuchyněmi dalších zemí, které stejně jako Indie byly koloniemi Velké Británie.

Britská kuchyně se v porovnání například s italskou či francouzskou kuchyní netěší příliš dobré pověsti. Velká část Britů ovšem tento postoj považuje za zastaralý, protože bídná kvalita průmyslově vyráběných potravin ve 20. století neodpovídala kvalitě domácí kuchyně.

Během středověku a osvícenství měla britská kuchyně vynikající pověst, její úpadek nastal v okamžiku, kdy během průmyslové revoluce začal lid opouštět venkov a hromadně se stěhovat do měst. Britská kuchyně také velmi trpěla nucenými příděly v obou světových válkách (výdej na potravinové lístky byl v Británii ukončen teprve v roce 1954), na což plynule navázal rozkvět masově vyráběných potravin nevalné úrovně.

Rostbíf, jako příloha yorkshirský pudink, tvoří tradiční Sunday Roast
Haggis
Kuřecí tikka masala s rýží

Tradiční britská jídla[editovat | editovat zdroj]

Sýry[editovat | editovat zdroj]

Typické britské sýry jsou tvrdé a vyrábí se z kravského mléka. Nejrozšířenějším druhem je čedar, který je známý po celém světě. Společně s ním je takzvaným králem mezi anglickými sýry Stilton, což je sýr s modrou plísní podobný roquefortu. Vyrábí se ovšem velké množství dalších charakteristických sýrů a jejich výroba zažívá v poslední době díky zájmu o lokální produkty jistou renesanci.

Anglická snídaně

Anglická snídaně[editovat | editovat zdroj]

Britská kuchyně je známa svými bohatými snídaněmi. Tradiční britská snídaně se obvykle skládá ze smažených vajec, smažené slaniny, párků, fazolí a chleba (často toastového) a často také i z rajčat nebo smažených hub.

Dříve bylo populární také indické jídlo kedgeree, což je směsice vařené bílé ryby, rýže, petržele, vajec natvrdo, kari prášku, másla či smetany a někdy rozinek

Dóza anglického čaje
Vinice Wyken v Anglii

Nápoje[editovat | editovat zdroj]

Nejpopulárnějším nápojem je čaj, Velká Británie má třetí největší spotřebu čaje na obyvatele (po Turecku a Irsku). Do Velké Británie se dostal čaj z Číny. Nejpopulárnější jsou silné černé čaje, často podávané s mlékem a sušenkami. Zvyk pít čaj o páté (tzn. v pět hodin odpoledne) vznikl ve Francii, ačkoliv je přisuzován Anglii, která ho od Francouzů pouze převzala.

Z nealkoholických nápojů je nejpopulárnější likér z bezinek nebo jablečný džus.

Z alkoholických nápojů je populární piva a cider (nápoj z kvašených jablek) nebo hrušková verze cideru perry. Ve Skotsku se vyrábí whisky.

Ve Velké Británii se pěstuje a pije také víno. Prodej tamní produkce vína na britském trhu činí pouhé jedno procento. Vinná réva se pěstuje převážně na území Anglie (hlavně v sušších teplejších oblastech jako je Essex, Sussex nebo Kent). Krom Anglie je několik málo vinic také ve Walesu. Od roku 2015 se vyrábí také víno ve Skotsku, konkrétně ve Fife, ale odborníky na víno bývá považováno za nepitelné.[1][2]

Kuchyně britských zemí a dependencí[editovat | editovat zdroj]

Britská kuchyně zahrnuje tyto regionální kuchyně:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku British cuisine na anglické Wikipedii.

  1. ASIMOV, Eric. Royal Wedding Wine May be Bubbly and English. The New York Times. 2011-04-22. Dostupné online [cit. 2019-09-25]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
  2. Scotland’s first home-grown wine ‘undrinkable’. www.scotsman.com [online]. [cit. 2019-09-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]