Snídaně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anglická snídaně
„Česká snídaně“

Snídaně je první jídlo dne, které se obvykle konzumuje v ranních hodinách. Je zpravidla složené ze snadno připravitelných částí, které procházejí jen minimálním procesem vaření. Často se skládá z pečiva, másla, vajíček, slaniny, marmelád či džemů nebo cereálií. Jako nápoj se často preferuje čaj, káva, džus či mléko.

Složení snídaně je silně ovlivněno regionálně i časově. Na Britských ostrovech je oblíbená vydatná tzv. „tradiční anglická snídaně“ skládající se ze slaniny, párečků a smažených vajíček. V některých hotelech je proto na výběr mezi anglickou (ostrovní) a studenou tzv. kontinentální snídaní. Sami Britové si však tuto tradiční snídani dopřávají spíše již jen o víkendech.

Převažuje názor, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne[1] a že má zásadní dopad na lidské zdraví, jelikož umožňuje nastartování lidského organismu a dodání energie pro jeho celodenní fungování.[1] Konzumování snídaně také zmenšuje šanci na obezitu.[1] Nepomáhá přerušované hladovění.[2]

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Proč je snídaně nejdůležitější jídlo dne? Kdo snídá, netloustne a lépe se soustředí! [online]. Rev. 2013-09-26 [cit. 2008-12-21]. Dostupné online. 
  2. https://medicalxpress.com/news/2020-02-fasting-night-morning-biological-clock.html - Fasting at night or in the morning? Listen to your biological clock, says new research

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]