Marmeláda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Domácí meruňková marmeláda

Marmeláda (z portugalského marmelokdoule) je druh sladké polotekuté ovocné směsi, která vzniká vařením a želírováním ovocných šťáv a využívá se jako doplněk jídla, či na mazání na pečivo a sladké pokrmy. České marmelády jsou tradičně vyráběny z místních plodů, jako jsou jahody, jablka, třešně, meruňky, ostružiny, borůvky, ale v legislativě Evropské unie byl v roce 2004 kodifikován britský význam slova, který označuje výrobky z citrusových plodů. Proto jsou v současnosti marmelády bez předepsaného podílu citrusových plodů při prodeji označovány jinými termíny, jako ovocná směs, ovocná pomazánka, ovocné želé, zavařenina apod.

Marmeláda má být hustá[1] a může se připravovat lisováním nebo i bez lisování, jen rozvařením, ovšem v rámci jedné marmelády se všechno ovoce zpracovává stejným způsobem. Marmeláda se vyrábí svařením ovocné šťávy a následným želírováním (přirozeným působením pektinu obsaženého v ovoci nebo doplněním želírovacího přípravku) a má podobu jednolitého rosolu bez kousků ovoce.

Pokud se část ovoce rozmělní a část nechává v celku a směs obsahuje alespoň 35 % ovoce, je označována spíše jako džem. Jestliže je ve směsi 45 % ovoce, pak se značí jako výběrový nebo Extra džem.[2][3]

V české kuchyni se marmeláda často maže na chleba, a to buď s máslem, či bez něho.

Etymologie a legislativa[editovat | editovat zdroj]

Slovo marmeláda má svůj původ v portugalském marmelada, které vzniklo z portugalského označení kdoule ­(marmelo), neboť v Portugalsku se pod tímto názvem rozumí kdoulové zavařeniny. Podobně i ve Španělsku nacházíme dulce de membrillo, které se jí s tvrdým sýrem a lze je nejčastěji zakoupit v řeznictví. Samotnou kdoulovou směs už přitom připravovali Staří Římané a naopak našla své zákazníky i v novověké Británii, kde ovšem časem došlo k jejímu nastavování citrusovými plody (citrony, pomeranče, mandarinky a další). Později se v Británii dokonce samotné kdoule z receptů vytratily a dnešní britská marmeláda je převážně citrusová. Toto chápání slova marmelade je dnes kodifikováno předpisy Evropské unie, které povolují prodávat pod tímto názvem jen takové výrobky, kde jsou alespoň pětinou surovin citrusové plody.[4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCHWARZ, Oded. Konzervování. Praha : Euromedia Group, k. s., 2010. ISBN 979-80-249-1492-3.  
  2. HAVELKOVÁ, Marie; KLIMENTOVÁ, Maryna. Konservování ovoce a zeleniny. In BŘÍZOVÁ, Joza. Vaříme zdravě, chutně a hospodárně. Praha : Vydavatelství a nakladatelství ROH – Práce, 1958. S. 511, 515.
  3. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem?
  4. Džemy a marmelády - co jste možná nevěděli [online]. 2009-11-6, [cit. 2010-04-24]. Dostupné online.  
  5. KURAS, Benjamin. Konec cirkusů [online]. 2009-5-23, [cit. 2010-04-24]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]