Snídaně u Tiffanyho (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Snídaně u Tiffanyho
oficiální logo filmu
oficiální logo filmu
Základní informace
Původní název Breakfast at Tiffany's
Země USA
Jazyk anglitčina
Délka 115 minut
Žánry romantická komedie
filmová adaptace
Námět Truman Capote
Scénář George Axelrod
Režie Blake Edwards
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Audrey Hepburnová
George Peppard
Patricia Nealová
Buddy Ebsen
Produkce Martin Jurow
Richard Shepherd
Hudba Henry Mancini
Kamera Franz F. Planer
Střih Howard Smith
Výroba a distribuce
Premiéra 5. října 1961
Studio Jurow-Shepherd
Distribuce Paramount Pictures
Ocenění Academy Award for Best Original Dramatic or Comedy Score
National Film Registry (2012)
Snídaně u Tiffanyho na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Snídaně u Tiffanyho (v anglickém originále: Breakfast at Tiffany's) je americký psychologicko-romantický komediální film z roku 1961 režiséra Blake Edwardse s Audrey Hepburnovou a Georgem Peppardem v hlavní roli. Film byl natočen podle stejnojmenné novely Trumana Capoteho. Pro českého diváka je film zajímavý také tím, že jeho hlavním kameramanem byl Američan českého původu Franz Planer. Snímek byl nominován na 7 Oscarů, proslul také díky své světoznámé hudbě, za kterou získal dva Oscary (nejlepší filmová píseň: Moon River; nejlepší hudba: Henry Mancini). Hlavní píseň je i ústředním hudebním motivem celého snímku, Moon River, Audrey Hepburnová ji zde sama osobně zpívá pouze za doprovodu kytary (přibližně v 1. třetině filmu).

Někteří, jako český režisér Petr Soukup, tvrdí, že Blake Edwards zbortil křehký portrét hrdinčiny duše z knižní předlohy, protože žánr posunul k romantické komedii s happy endem. Dále poukazuje na to,že celkový půvab tohoto snímku tkví v samotné Audrey, která z nesnesitelné, hloupé dívky vytvořila neodolatelnou postavu. Nepozorní diváci si mohou díky tomuto hereckému výkonu a scénáři nevšimnout, že Audrey ve skutečnosti hraje prostitutku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

úvodní scéna filmu: Holly snídá na ulici před klenotnictvím Tiffany's

Děj snímku vypráví část životního příběhu nejen prostomyslné, mírně výstřední i lehkomyslné, ale i velmi půvabné dívky Holly Golightlyové (Audrey Hepburnová), která žije v New Yorku a nechává se vydržovat svými četnými pánskými obdivovateli a čeká na pro ni co nejvýhodnější sňatek s bohatým mužem. Má doma velkého rezavého kocoura, kterému nedala žádné jméno a říká mu jen Kocour.

Audrey Hepburnová alias Holly Golightly si před svým domem prohlíží přítelkyni spisovatele Paula Varjaka paní Failensonovou, kterou hrála Patricia Nealová

Její život se ale změní poté, co se do domu, kde bydlí, o patro výš nastěhuje mladý a pohledný začínající spisovatel Paul Varjak (George Peppard). Paul, kterému Holly říká často "Fred" , to podle svého milovaného bratra, který je momentálně ve vojenské službě, shledává, že Holly každý čtvrtek jezdí pravidelně do newyorské věznice v Sing Singu za jedním známým mafiánem, který si zde odpykává svůj pětiletý trest. Ten ven z věznice po Holly posílá šifrované depeše, za což Holly dostává od jeho advokáta zaplaceno. Holly ve svém bytě pořádá bouřlivé večírky s různými svými známými, přáteli a kamarády. V New Yorku se objeví Hollyin bývalý "(ex)manžel" zvěrolékař a farmář doktor Golightly, který si ji chce odvézt zpět "domů" na svoji farmu. Holly se postupně s Paulem sbližuje, společně podnikají různé výlety po New Yorku, jeden z nich vede i k světoznámému klenotnictví firmy Tiffany (odtud pak symbolický název filmu), jiný do hlavní městské knihovny, třetí do prodejny s dětskými hračkami. Paul o ní píše knihu a miluje ji, ona avšak stále sní o svém bohatém ženichovi. Na večírku se seznámila s velmi bohatým a vlivným Brazilcem jménem José Ybarra-Jaegare, se kterým se i zasnoubí poté, co dostane oznámení, že její bratr Fred spáchal na vojně sebevraždu. Těsně před jejím odjezdem do Brazílie ji však zničehonic zatkne policie a začne ji vyšetřovat pro její pravidelné styky s mafiány. Dostane se ven na kauci, kterou za ni složí jeden z jejích bohatých ctitelů od filmu a nadále hodlá odjet do Brazílie. V závěrečné scéně filmu v jednom z newyorských taxíků jí Paul říká, že ji miluje a že od něj nemůže utéct, snaží se jí to rozmluvit, nakonec si dá říci, zůstane s ním i s kocourem. Film končí závěrečným happy endem polibkem obou hlavních postav v dešti na newyorské ulici s rezavým kocourem v náručí za plného zvuku celého filmového orchestru, který hraje ústřední píseň Moon River.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

George Peppard jako Paul Varjak

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SHNEIDER, Steven Jay. 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Přeložil ŠENKÝŘ, Ladislav. Praha: VOLVOX GLOBATOR, 2006, 2007. Aktualizované vydání 2007. ISBN 978-80-7207-641-3.
  • CHRONIK VERLAG, kolektiv autorů. Kronika filmu. Praha: Fortuna Print, 1995. ISBN 80-85873-39-7.
  • SOUKUP, Petr. Snídaně s Audrey. Reflex, č. 26-27/06. ISSN 1213-8991

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]