Clouseau na stopě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Clouseau na stopě
Původní názevA Shot in the Dark
ZeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka102 min
Žánrkriminální komedie
PředlohaL'Idiote
NámětMarcel Achard
Harry Kurnitz
ScénářBlake Edwards
William Peter Blatty
RežieBlake Edwards
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePeter Sellers
Elke Sommerová
Herbert Lom
George Sanders
Tracy Reedová
ProdukceMirisch Company
HudbaHenry Mancini
KameraChristopher Challis
KostýmyMargaret Furse
StřihBert Bates
Ralph Winters
Výroba a distribuce
Premiéra23. června 1964
Produkční společnostMirisch Company
DistribuceUnited Artists
Předchozí a následující díl
Růžový panter Návrat Růžového pantera
Clouseau na stopě na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clouseau na stopě (A Shot in the Dark) je britsko-americká detektivní komedie z roku 1964, kterou režíroval Blake Edwards. Původně vznikala jako adaptace divadelní hry Marcela Acharda Idiotka, potom však dostal Edwards nápad oživit děj postavou nešikovného policisty Jacquese Clouseaua, která měla úspěch ve filmu Růžový panter. Neustále zmatkující detektiv hovořící groteskní směsí angličtiny a francouzštiny v podání Petera Sellerse nakonec celý film ovládl a změnil původně vážně míněnou kriminálku v bláznivou komedii. Film tak položil základy úspěšné série Růžový panter, třebaže se v něm tentokrát diamant jménem Růžový panter vůbec neobjeví. Poprvé v tomto filmu vystupují klíčové postavy série: vrchní inspektor Dreyfus (Herbert Lom), kterého dovádí Clouseauovo břídilství k nepříčetnosti, a Kato (Burt Kwouk), Clouseauův sluha a trenér bojových umění v jedné osobě.

Děj se odehrává v rezidenci francouzského milionáře Benjamina Ballona (George Sanders), kde je zastřelen šofér Miguel. Hlavní podezřelou je služebná Marie Gambrelliová (Elke Sommerová), která měla se zavražděným poměr a musela snášet jeho žárlivé výstupy. Vyšetřování případu se ujme inspektor Clouseau, kterému se dívka zalíbí a proto chce dokázat její nevinu. Jeho svérázné metody ho přivádějí do řady absurdních situací, ale nakonec se mu podaří díky neuvěřitelnému štěstí ze všech nástrah vyváznout a odhalit skutečného pachatele.

Ústřední píseň Shadows of Paris nazpívala Fran Jeffriesová. Animované titulky vyrobilo studio DePatie-Freleng Enterprises.

Film se umístil na 48. místě žebříčku nejlepších komedií všech dob, který v roce 2000 sestavil American Film Institute.[1]

V české distribuci byl uváděn také pod titulem Komisař Clouseau na stopě, který je ale nesprávný, protože Clouseau nemá hodnost komisaře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]