Elke Sommerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elke Sommerová
Elke Sommerová v televizní show The Jack Benny Hour (1965)
Elke Sommerová v televizní show The Jack Benny Hour (1965)
Narození5. listopadu 1940 (83 let)
Berlín, Německá říše Třetí říše
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elke Sommerová (* 5. listopadu 1940), narozená jako baronka Elke ze Schletzu, je německá herečka, bavička a umělkyně.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Sommerová se narodila v Berlíně luterskému faráři a jeho ženě. Po druhé světové válce byla rodina evakuována do Erlangenu, malého universitního města jižním Německu. Ačkoliv měli nedostatek finančních prostředků, Sommerová zde navštěvovala prestižní gymnázium. Smrt jejího otce v jejích 14 letech však zabránila jejímu dalšímu vzdělávání, a tak odcestovala do Anglie jako au pair, aby si zde zdokonalila angličtinu a vydělala na živobytí.

Objevil ji filmový režisér Vittorio De Sica, který ji potkal, když si užívala prázdniny v Itálii. Ve filmu se Elke začala objevovat koncem padesátých let. Rychle se proslavila jako sexuální symbol a na začátku šedesátých let se odstěhovala do Hollywoodu. Také se stala jednou z nejpopulárnějších pin-up girls té doby a pózovala pro magazín Playboy (Září 1964 a Prosinec 1967).

Stala se jednou z hereček špičkových filmů šedesátých let, na svém kontě má 99 filmových a televizních výstupů mezi roky 1959 a 2005, včetně filmů Clouseau na stopě (1964) s Peterem Sellersem v roli inspektora Clouseaua, The Art of Love (1965) s Jamesem Garnerem a Dickem Van Dykem, The Oscar (1966) se Stephenem Boydem, Boy, Did I Get a Wrong Number! (1966) s Bobem Hopem, extravaganzu od Buldoka Drummonda Deadlier Than the Male (1966) a The Wrecking Crew (1969) s Deanem Martinem. Ve všech těchto filmech měla hlavní ženskou roli.

V roce 1964 získala ocenění Golden Globe Awards za nejslibnější novou herečku za roli ve snímku The Prize, ve kterém hrála společně Paulem Newmanem a Edwardem G. Robinsonem.

V roce 1972 hrála ve dvou italských hororech, režírovaných Mariem Bavou, jež se oba staly kultovní klasikou, Baron Blood a Lisa and the Devil. Druhý jmenovaný ve své původní formě nikdy nebyl masivněji distribuován; později byl znovu sestříhán. Z výsledku vzešel nový, odlišný film, nazvaný Dům exorcismu. Sommerová odjela do Itálie, aby dotočila přidané scény, které pak byly do filmu vloženy (v r. 1972) jeho producentem i proti přání režiséra.[zdroj?]

V roce 1975 ji Peter Rogers obsadil do Carry On Behind jako představitelku ruské profesorky jménem Vrooshka.[1] Stala se tak nejlépe placenou herečkou ve filmech Carry On, a to částkou £30,000 (stejná odměna jako pro Phila Silverse za roli ve Follow That Camel).

Sommerová také úspěšně vystupovala jako zpěvačka a natočila několik alb.

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elke Sommer na anglické Wikipedii.

  1. STEVENS, Christopher. Born Brilliant: The Life Of Kenneth Williams. [s.l.]: John Murray, 2010. ISBN 1-84854-195-3. S. 289. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]