Večeře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Večeře je poslední velké jídlo dne, které se konzumuje v podvečerních hodinách. Často se jedná o jídlo, během kterého dochází k relaxaci a uvolnění po pracovním dnu. Skládá se většinou z jednoho chodu, který bývá lehčí či méně sytý než oběd. Oproti snídani bývá večeře tepelně upravovaná. Večeře těsně před spaním (například pozdní večeře) je ze zdravotních důvodů riziková.[1]

Zvláštní obdobou večeře je tzv. „romantická večeře“, která může být pro atmosféru dozdobena svíčkami, vhodnou hudbou a alkoholickým nápojem (vínem, sektem atd.).

Podobný účel mají i společenská setkání, která bývají označovaná jakožto slavnostní večeře, které bývají obvykle pořádány za účelem nějaké oslavy nebo jakožto výraz úcty k někomu či k něčemu.

Jako poslední večeře Páně se v křesťanství označuje Ježíšovo poslední jídlo s učedníky před zatčením a odpovídající ikonografický motiv, známý například z Leonardovy Poslední večeře. Večeře Páně je pak v některých církvích užívané označení obřadu eucharistie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://globe24.cz/revue/40524-vecerite-podle-odborniku-byste-asi-nemeli-jinak-hrozi-komplikace - Večeříte? Podle odborníků byste asi neměli, jinak hrozí komplikace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]