Oběd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hlavním denním jídle. O albu skupiny Hm... pojednává článek Oběd (album).
Tiffin wallah lunch.jpg

Oběd je obvykle považováno za jedno ze tří hlavních jídel (zbývající snídaně, večeře), který se zpravidla konzumuje jako prostřední v době poledne. Typický oběd je největší z denních jídel, které se skládá ze dvou či tří chodů v závislosti na tradici a času. Tyto chody jsou polévka, hlavní jídlo a dezert, který není pravidelnou složkou.

Doba obědu je různá a závisí na denní aktivitě jedince. V restauracích je k obědu často prodávané hotové menu, které je za sníženou cenu. Složení pokrmů během oběda je silně závislé na regionálních zvycích a liší se místo od místa.

Zvláštní postavení ve společnosti má tzv. „nedělní oběd“, který často bývá dobou, kdy se celá rodina schází u stolu, což se stává příležitostí pro všeobecné setkání všech jejich členů. Nedělní oběd má často i zvláštní postavení z toho pohledu, že na jeho přípravu je vynakládáno více času a i sortiment pokrmů bývá pestřejší a složitější.

Doba[editovat | editovat zdroj]

V Česku byl ve středověku oběd podáván kolem 10. hodiny.[1] Dnes je zde zvykem podávat oběd mezi 11:00–14:00, zato v jiných zemích to může být daleko později. Například v sousedním Polsku se oběd podává mezi 14–16 h.[zdroj?] Podobná situace panuje i na jihu Španělska, kde se oběd tradičně podává kolem 15. hodiny.[zdroj?] Existuje ale řada výjimek, které jsou determinovány zvláště tím, jak lidem dává čas na oběd jejich zaměstnavatel. Vliv na hodnotu času, nejen oběda, má i místní časové pásmo a jeho rozdíl od přirozeného času dne, které určuje sluneční čas.

Cena obědů v Česku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 činila průměrná cena jednoho obědu v restauracích v Česku 127,4 korun (oproti roku 2018 o 6,4 procent více). V průměru stojí nejvíce oběd v Praze (143,2 Kč) a v Brně, z větších měst stál oběd nejméně v Jihlavě (117 Kč).[2] V září roku 2022 činila průměrná cena jednoho obědu v restauracích 168 korun.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.bydlet.cz/365083-historicke-cechy-15-stoleti-stredoveka-kuchyne-priprava-jidla/ - Historické Čechy 15. století: středověká kuchyně, příprava jídla
  2. Což takhle dát si… Průměrná cena obědů přesahuje rekordních 127 korun. Forbes [online]. 2020-01-20 [cit. 2020-01-20]. Dostupné online. 
  3. Ceny jídel rostou. Do 150 korun se naobědvají lidé pouze v Olomouci. www.idnes.cz [online]. IDNES [cit. 2022-10-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]