Oběd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hlavním denním jídle. O albu skupiny Hm... pojednává článek Oběd (album).
Tiffin wallah lunch.jpg

Oběd je obvykle považováno za jedno ze tří hlavních jídel (zbývající snídaně, večeře), který se zpravidla konzumuje jako prostřední v době poledne. Typický oběd je největší z denních jídel, které se skládá ze dvou či tří chodů v závislosti na tradici a času. Tyto chody jsou polévka, hlavní jídlo a dezert, který není pravidelnou složkou.

Doba obědu je různá a závisí na denní aktivitě jedince. V restauracích je k obědu často prodávané hotové menu, které je za sníženou cenu. Složení pokrmů během oběda je silně závislé na regionálních zvycích a liší se místo od místa.

Zvláštní postavení ve společnosti má tzv. „nedělní oběd“, který často bývá dobou, kdy se celá rodina schází u stolu, což se stává příležitostí pro všeobecné setkání všech jejich členů. Nedělní oběd má často i zvláštní postavení z toho pohledu, že na jeho přípravu je vynakládáno více času a i sortiment pokrmů bývá pestřejší a složitější.

Doba oběda[editovat | editovat zdroj]

V Česku je zvykem podávat oběd mezi 11:00–14:00, zato v jiných zemích to může být daleko později. Například v sousedním Polsku se oběd podává mezi 14–16 hodinou. Podobná situace panuje i na jihu Španělska, kde se oběd tradičně podává kolem 15 hodiny. Existuje ale řada výjimek, které jsou determinovány zvláště tím, jak lidem dává čas na oběd jejich zaměstnavatel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]