Přeskočit na obsah

Svíčková na smetaně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svíčková na smetaně
Základní informace
Kategorieomáčky
Místo původuČeskoČesko Česko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Svíčková na smetaně

Svíčková na smetaně, smetanová omáčka[1][2][3] či jen svíčková je tradiční jídlo české kuchyně.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Omáčka je smetanová s kořenovou zeleninou. Maso v omáčce je hovězí, buď ze svíčkové, která je ceněným druhem masa, nebo z tzv. falešné svíčkové, která je dostupnější (hovězí zadní), případně plec či jiné maso. V jídelnách je běžná i levnější varianta se sekanou, které se potom říká sekaná svíčková, správně sekaná na smetaně.

Pokrm se obvykle podává s houskovými, případně karlovarskými či špekovými knedlíky, a dochucen bývá plátkem citrónu, na němž je šlehačka a brusinky (mohou být i v podobě kompotu či džemu). Podávání plátku citronu, brusinek a šlehačky (takzvaný brusinkový terč) má praktický význam: strávník si může smetanovou omáčku dochutit (pokud není perfektní) - tedy "dosmetanovat", dokyselit nebo dosladit.

Omáčka se tradičně připravuje z pasírované nebo mixované kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel, případně cibule), a ze smetany. Z koření se používá například nové koření, bobkový list, tymián, rozmarýn či černý pepř, hřebíček či zázvor. Bývá osolena, někdy doslazena, a případně dokyselena octem či citrónem, případně zapražena moukou. Používají se různě tučné druhy smetany, sladké i kyselé, ale může být nahrazena i jogurtem nebo mlékem.

Existuje velmi mnoho receptů a variant, které mírně změní chuť omáčky.[4] Například v receptu Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1826 chyběla kořenová zelenina.[5] Většinou se svíčková jakožto omáčka i maso vaří, existují ale i recepty, kdy se peče.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Pokrm se jmenuje svíčková na smetaně podle masa - svíčkové - z kterého se musí připravovat. Často se název zkracuje i na svíčková omáčka nebo jen svíčková. Pokud se použije jiné maso, je třeba jej uvést (jinak se jedná o klamání spotřebitele) - např. plec na smetaně, kýta na smetaně.

Cenově dostupnější alternativou je "jídelnová" verze... omáčka je dělaná z levnější surovin, a místo pravé svíčkové je použito mleté maso.

Původ názvu svíčková podle Ivy Pospíšilové není jasný, v Lidovkách.cz uvedla v roce 2014 tři možná vysvětlení: vizuální podobnost tenkého svalu se svící, množství loje v okolí tohoto svalu, či tradice hostiny pří svíčkách, kterou řezničtí mistři byli povinni jednou ročně vystrojovat tovaryšům.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MELENOVÁ, Andrea. Znáte svíčkovou omáčku z trouby? Je lepší než klasická a téměř bez práce. ireceptar.cz [online]. Vltava Labe Media, 2022-10-04 [cit. 2022-04-03]. Dostupné online. 
  2. BIČÍKOVÁ, Kateřina. Svíčková omáčka s jelení kýtou a brusinkovým knedlíkem. prozeny.cz [online]. Seznam Zprávy, 2018-03-16 [cit. 2022-04-03]. Dostupné online. 
  3. DROZENOVÁ, Miroslava. Spisovatelka spojuje cestování a jídlo. Inspirací ke knize jí byla i svíčková. denik.cz [online]. Vltava Labe Media, 3.6.2022-06-03 [cit. 2022-04-03]. Dostupné online. 
  4. FOTORECEPT: Svíčková na smetaně [online]. 2006-11-20 [cit. 2008-05-30]. Dostupné online. 
  5. RETTIGOVÁ, Magdalena Dobromila. Domácí kuchařka. Praha: Městská knihovna Praha, 2011. 485 s. Dostupné online. S. 44–46. 
  6. Jak připravit rychlý stroganoff? Poradí Roman Paulus | Dobrá chuť. Lidovky.cz [online]. 2014-01-19 [cit. 2018-05-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]