Poledne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jako poledne (nebo také občanské poledne) se obvykle označuje 12.00 hod. místního času. Sluneční poledne (nebo také pravé poledne) je okamžik, ve kterém je slunce nad obzorem nejvýš; od občanského poledne se může lišit o hodinu nebo i více.

Poledne rozděluje kalendářní den na dvě stejné poloviny, jež se nazývají půldny. Opakem poledne je půlnoc.

Jídlo konzumované v době poledne se nazývá oběd. V mnoha zemích mají zaměstnanci na oběd vyhrazenou přestávku (polední pauzu), někde následuje i čas na siestu.

Sluneční poledne[editovat | editovat zdroj]

Doba slunečního poledne se v průběhu roku mění až o 20 minut od střední hodnoty. Je to způsobeno tím, že Země obíhá po elipse a rychlost jejího pohybu vůči Slunci se mění, zatímco rotuje velice pravidelně kolem své osy.

Okamžik slunečního poledne závisí také na zeměpisné délce místa. V Česku je proto rozdíl mezi slunečním polednem v Chebu a Ostravě asi 25 minut.

Na rozdíl mezi pravým slunečním polednem a polednem občanským má také vliv nastavení letního času.

Kulturně-historické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V některých městech se poledne odbíjí v jiný čas, než je 12.00. Důvody jsou většinou historické. Například zvony brněnské katedrály sv. Petra a Pavla tradičně odbíjejí poledne už v 11.00.[1] Tak zvané „brněnské poledne“ má svůj počátek v roce 1645. Odzvonění poledne dříve byla lest, jejíž pomocí se Brno zbavilo obléhajících Švédů.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.christnet.eu/magazin/zprava.asp?zprava=18110
  2. http://www.brno.tucnacek.cz/2005010805
  3. http://www.brno.cz/index.php?nav01=7816&nav02=11917&nav03=12402

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]