Půlnoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Digitální hodiny ukazují 24:00. Je to jeden ze způsobů, jak vyznačit půlnoc.
Tento článek je o části dne. O rockové skupině pojednává článek Půlnoc (skupina).

Půlnoc neboli polovina noci je okamžik, ve kterém Slunce leží nejdále od zenitu. V pásu mezi polárními kruhy se Slunce v tento okamžik nachází pod horizontem, proto není vidět.

Protikladem půlnoci je poledne.

Vzhledem k pohybu Země kolem Slunce není doba mezi jednotlivými půlnocemi konstantní, ale v průběhu roku se mění.[zdroj?] V praxi se používá ještě jeden okamžik, který se nazývá půlnocí. Je to 0:00 místního slunečního času. Protože se místní sluneční čas může od místního času lišit a v průběhu roku se mění i délka slunečního dne, liší se více nebo méně i takto definovaná půlnoc od půlnoci skutečné.

Půlnoc tvoří hranici mezi kalendářními dny. Přesně o půlnoci se mění datum.

Čas půlnoci[editovat | editovat zdroj]

Protože je půlnoc hranicí mezi dny, lze čas půlnoci zapsat dvěma různými způsoby.

  • z pohledu „starého dne“ je to čas 24:00.
  • z pohledu „nového dne“ je to čas 0:00.

Tento způsob se používá i v dopravě, kdy v jízdním řádu je dojezd o půlnoci vyznačen časem 24:00 a odjezd o půlnoci je označen časem 0:00.[1] Při zápisu otevírací doby se používá hodnota 24:00, pokud prodejna zavírá o půlnoci a 0:00, pokud otevírá o půlnoci. Zápisem 0:00-24:00 se označuje nepřetržitá otevírací doba.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Směrnice SŽDC č.69 - Směrnice pro tvorbu jízdního řádu státní organizace Správa železniční dopravní cesty [online]. Správa železniční dopravní cesty, 2015-12-13 [cit. 2018-07-05]. S. 25. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-05. 
  2. Vánoční otevírací doba [online]. AkcniCeny.cz [cit. 2018-07-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]