Perry (nápoj)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tradiční perry (francouzsky poiré) je v Normandii stáčen do lahví šampaňského typu.

Perry je alkoholický nápoj vyráběný kvašením hrušek (plodů hrušně). Po celá staletí bylo perry běžné v Anglii, a to zejména ve třech hrabstvích: Gloucestershire, Herefordshire a Worcestershire, a dále v některých částech na jihu Walesu. Ve Francii se jedná zejména o Normandii a Anjou. Původ názvu může pocházet z anglického názvu pro hrušku pear a francouzského poiré.

Nápoj byl rovněž vyráběn a používán v USA. Hrušně v době než byly vyšlechtěny odrůdy hrušní s plody vhodnými i k přímé konzumaci byly používány výhradně k výrobě tohoto nápoje a k vaření. Tradice výroby nápojů z plodů hrušní je známa ze starověkého Řecka a Říma.[1]

V nedávné době se prodávané perry označovalo jako „hruškový cidr“, ačkoli některé organizace (např. CAMRA), tento název neakceptují jako tradiční nápoj.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Perry na anglické Wikipedii.

  1. INTERNATIONAL LIBRARY OF TECHNOLOGY. Fruit-culture, volume 1. [online]. Scranton, Pa., International Textbook Co., 1912 [cit. 2014-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Paul Gallagher. Pear cider boom angers purists [online]. The Independent, 25 November 2012 [cit. 2013-07-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]