Vatikánská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vatikánská kuchyně
Oblíbené špagety
Oblíbené špagety
Základní informace
RozšířeníVatikánVatikán Vatikán
Ingredience
Surovinytelecí maso, kuřecí maso, mořské ryby, mořské plody, těstoviny, rýže, zelenina, uzeniny, sýry
Dochucovadlabazalka, fenykl, rozmarýn, šalvěj, tymián, šafrán, pepř, chilli, petrželová nať, olivový olej
Pokrmy
JídlaSpaghetti, Tortellini, Ravioli, Lasagne, Gnocchi, Pizza, Tiramisu,
Nápojekáva, víno, Lambrusco, Cinzano, Campari, Grappa

Určit vatikánskou kuchyni nelze přesně, protože Vatikán je ministát. Je zde jen jedna restaurace a jídla zde jsou hodně podobná italské kuchyni. Oblíbená jídla jsou: těstoviny, tiramisu, klobásy nebo pizza.[1] Jediné jídlo, které je skutečně tradiční pouze pro Vatikán je lilek s parmezánem Švýcarské gardy. Jedná se o směs nakrájeného lilku, parmezánu a koření.[2]

Kuchyně a Itálie[editovat | editovat zdroj]

Italské těstoviny
Italská pizza

Italské pokrmy jsou ve Vatikánu nejběžnější, neboť tento ministát je Itálií obklopen ze všech stran. Oblíbené je telecí maso, kuřata, zvěřina a ryby. Mnoho jídel se tu připravuje z mořských plodů, ústřic, mušlí, raků, krabů, humrů, langust, sépií a mnoha druhů ryb. Nejběžnějším pokrmem jsou zde těstoviny a italská pizza, obojí připravované na tisíce způsobů. Polévky jsou také často podávané. Minestrone je jednou z nejběžnějších, je to hustá polévka se zeleninou, s rýží nebo těstovinami a čerstvě nastrouhaným parmezánem.

Kuchyně a obyvatelé Vatikánu[editovat | editovat zdroj]

Jen těžko lze hovořit o vatikánské kuchyni, když zde žije na ploše 44 hektarů okolo 1000 lidí. Jsou to vatikánští státní občané, z nichž jednu třetinu tvoří církevní hodnostáři z celého světa a zbytek jsou většinou Italové, kteří zde pracují. Pak je tu známá papežská garda, která je tvořena katolickými německy mluvícími Švýcary v počtu sto mužů. Právě člen této gardy čtyřiadvacetiletý Švýcar David Geisser napsal Vatikánskou kuchařku. Byla to už jeho třetí kuchařka a je jeho nejznámější.

Kuchyně a papežové[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je vatikánská kuchyně ovlivněna třemi posledními papeži, kterými byli Polák, Němec a poslední Argentinec. Stravovacích návyky a jídelníček určuje i stočlenná švýcarská garda. Mísí se tu tak vlivy mnoha kuchyní a místní kuchaři se snaží vyjít vstříc chutím obyvatel Vatikánu. Současný papež František má rád svoji argentinskou kuchyni, ale některé stravovací návyky tu zůstaly po minulém papežovi Benediktu XIV., který sem zavedl německá jídla. Po papeži Janu Pavlovi II. zde zůstala část personálu, která vaří polská jídla. Více než deset polských řádových sester a zároveň kuchařek kombinuje jídla tak, aby chutnalo všem. Nejoblíbenější hlavně mezi švýcarskou gardou je smažený lilek obalený ve vejci a parmezánu, poté zapečený s plátkem rajčete a mozzarelou.

Současný papež František je vděčným a skromným strávníkem. Jídla se pro něj připravují zvlášť, ale nejsou to žádná drahá a složitá jídla. Nezapře však svůj původ a nejraději má argentinská jídla Empanadas nebo Colita de Cuadril a jako dezert Dulce de Leche.

Empanadas[editovat | editovat zdroj]

Empanadas

Empanadas je pokrm, který pochází z Portugalska a severního Španělska. První dochovaná zmínka o tomto pokrmu je už z roku 1520. Nyní je Empanadas oblíbeným jídlem po celé Jižní Americe a každá země má svoji speciální verzi. Jenom v Argentině se připravuje ve více než čtyřiceti variantách. Empanadas jsou velmi podobné ruským pirožkům nebo plněným kapsičkám. Náplně mohou být různé, od mletého hovězího nebo kuřecího masa až po mořské plody nebo sýry. Mohou být ostré s chilli papričkami nebo nasládlé s rozinkami. Mohou se smažit nebo péct.

Dulce de Leche

Colita de Cuadril[editovat | editovat zdroj]

Colita de Cuadril se připravuje ze zadní části hovězího masa a velmi připomíná biftek. Lze jej připravit mnoha způsoby, ale výsledkem by měly být šťavnaté a měkké plátky načervenalé barvy s výbornou chutí. Většinou se připravuje tak, že se maso nejprve zprudka opeče na pánvi a pak se peče v mírné troubě.

Dulce de leche[editovat | editovat zdroj]

Dulce de leche je sladká hmota, na první pohled připomínající mléčný karamel. Připravuje se pomalým zahříváním slazeného mléka. Používá se na pečivo a palačinky, plní se jí sušenky nebo koláče. Tato sladkost je oblíbená nejen v Argentině, ale v mnoha dalších zemích.

Vatikánská kuchařka[editovat | editovat zdroj]

Vatikánská kuchařka od autora Davida Geissera vyšla na podzim roku 2016. Již byla přeložena do více než deseti jazyků, včetně slovenštiny. Popularitu si získala tím, že mimo jiné popisuje stravovací návyky Švýcarské národní gardy, která vznikla v roce 1506 a je tak jednou z nejstarších pravidelných armád na světě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]