Skotská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skotská snídaně - vajíčka, slanina, fazole, haggis, houby

Skotská kuchyně (anglicky: Scottish cuisine) je soubor tradičních jídel a postupů při vaření specifických pro Skotsko. Má výrazné, vlastní rysy ale také sdílí mnoho s britskou kuchyní v důsledku zahraničních i místních vlivů ze starověku, středověku i novověku.

Skotsko oplývá množstvím zvěřiny, ryb, ovoce (hlavně lesních plodů) a zeleniny, které se hojně využívají v tradiční skotské kuchyni. Mnoho běžných skotských jídel je však bohatých na tuk, což přispívá k velkému množství srdečních chorob a obezitě v zemi. I přesto zažívá skotská kuchyně renesanci. V roce 2009 vlastnilo čtrnáct místních restaurací které podávaly tradiční nebo fusion kuchyni hvězdu Michelin.

K typickým skotským jídlům patří haggis, který je i skotským národním jídlem. K typickým nápojům patří skotská whisky.

Ingredience[editovat | editovat zdroj]

Tradiční skotská kuchyně je založena hlavně na místní produkci. Z obilnin se zde nejvíce konzumuje oves, který se ve Skotsku hojně pěstuje. Z masa se nejvíce využívá masa ovcí, dále také hovězího, vepřového, drůbežího a také zvěřiny, které je ve Skotsku dostatek. Z masa připravují Skotové mnoho druhů klobás, do kterých často přidávají (kromě masa) ovesné vločky. Kromě toho se často konzumuje maso ryb. Řeky Tay a Tweed jsou důležité pro říční rybolov - hlavně lov lososů. Z mořských ryb se loví hlavně tresky a platýsi. Pro Skotsko jsou také typické různé lesní plody (maliny, jahody, borůvky) ze kterých Skotové připravují džemy a marmelády. [1] Ze zeleniny se zde nejvíce konzumují brambory, zelí, tuřín, cibule a vodnice.

Tradiční pokrmy[editovat | editovat zdroj]

Maso[editovat | editovat zdroj]

Zelenina[editovat | editovat zdroj]

Pečivo[editovat | editovat zdroj]

Skotská snídaně[editovat | editovat zdroj]

Skotská snídaně (anglicky: Full scottish breakfast) je obdoba anglické snídaně. Zahrnuje jak jídla typická pro anglickou snídani, tak i typická skotská jídla a potraviny. K nim se většinou pije černý čaj nebo pomerančový džus. [8] Jídla, které skotská snídaně zahrnuje:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Traditional Scottish Cuisine [online]. ScotlandBy [cit. 2010-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Scoth Pies Recipe [online]. Traditional Scottish Recipes [cit. 2010-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Lorne Sausage Scottish Square Slices Sausages [online]. About aberdeen [cit. 2010-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Skirlie Recipe [online]. Traditional Scottish Recipes [cit. 2010-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Rumbledethumps Recipe [online]. Traditional Scottish Recipes [cit. 2010-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. BORON, Maw. Maw Broon's Cookbook. [s.l.]: Waverley Books, 2007. (anglicky) 
  7. FOYSTER, Elizabeth; WHATLEY, Christopher. A History of Everyday Life in Scotland. [s.l.]: Edinburgh University Press, 2009. S. 139. (anglicky) 
  8. a b SMITH, S.E. What is a Scottish Breakfast? [online]. wiseGeek, rev. 2010-09-08 [cit. 2010-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]