Chorvatská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chorvatská kuchyně
Guláš, který je populární v mnoha částech Chorvatska
Guláš, který je populární v mnoha částech Chorvatska
Základní informace
Rozšíření Chorvatsko
Ingredience
Suroviny obiloviny, mléko, maso, ryby, zelenina, ořechy a další
Pokrmy
Jídla Guláš, sataraš, džuveč, maneštra, žganci, ričet a další
Nápoje Prošek, piva (Karlovačko, Staro Češko...), Jamnica a další

Chorvatská kuchyně je specifickým typem evropské jihovýchodní (balkánské) kuchyně. Rozdíly ve výběru potravin jsou největší mezi vnitrozemskou a pobřežní částí Chorvatska. Vnitrozemská kuchyně byla ovlivňována slovanskou, maďarskou a tureckou kuchyní. Charakterizuje se použitím koření, například černého pepře, papriky a česneku.[1] Pobřežní kuchyně Chorvatska byla ovlivněna především řeckou a římskou kuchyní, později také středomořskou, zejména italskou kuchyní. Pobřežní kuchyně používá olivový olej, byliny a koření, například rozmarýn, šalvěj, bobkový list, oregano, majoránka, skořice, hřebíček, muškátový ořech a citronová a pomerančová kůra. Mezi typické suroviny vnitrozemské i pobřežní kuchyně patří obiloviny, mléčné výrobky, maso, ryby, zelenina, ořechy. V Chorvatsku jsou populární i potraviny a recepty z jiných bývalých jugoslávských zemí.[2] Typickými pokrmy chorvatské kuchyně jsou: stonské ústřice, těstoviny s lanýži, tzv. černé rizoto a další.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Croatian cuisine na anglické Wikipedii.

  1. Croatia's Dalmatian Coast: Roasted Rodents & Stone Soup. Travel Channel [online]. [cit. 2019-01-22]. Dostupné online. 
  2. Chorvatská kuchyně | Chorvatsko - Průvodce. www.adrialand.cz [online]. [cit. 2019-01-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-23. 
  3. KANCELář, Adriatic hr-Cestovní. Chorvatská kuchynÄ› | 9 jídel, která musíte vyzkouÅ¡et. Adriatic.hr [online]. [cit. 2019-01-22]. Dostupné online. (česky)