Přeskočit na obsah

Srbská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Srbská kuchyně
Srbské lahůdky
Srbské lahůdky
Základní informace
RozšířeníSrbskoSrbsko Srbsko
Typnárodní kuchyně
Ingredience
Surovinyvepřové maso, hovězí maso, jehněčí maso, sladkovodní ryby, mořské ryby, sýry, mléko, jogurty, vejce, zelenina
Dochucovadlasladká paprika, pálivá paprika, kmín, majoránka, rozmarýn, šalvěj, bobkový list, oregano, cibule, česnek
Pokrmy
JídlaČevapčiči, Pljeskavica, Roštilj, Ražniči, Sarma, Gabanica, Burek, Baklava
Nápojepivo Jelen a Nikšičko, víno, káva, Rakija

Srbská kuchyně (srbsky Cрпска кухиња) patří mezi balkánskou kuchyni. Její kořeny spočívají v srbských dějinách, včetně staletí kulturních kontaktů a vlivu s Byzancí, Osmany, zaniklou Jugoslávií a balkánskými sousedy. Historicky se srbské jídlo vyznačovalo silným vlivem byzantské (řecké) a středomořské kuchyně, ale také osmanské (turecké) kuchyně a v menší míře středoevropské kuchyně.[1][2] V restauracích se podávají také jídla italská, čínská, indická nebo japonská. Přesto má Srbsko své národní delikatesy a často je má společné se zeměmi bývalé Jugoslávie. Hojně je rozšířeno mleté maso, sýry, pečivo i zákusky. Mezi typická jídla patří pljeskavica, čevabčiči nebo džuveč. Z nápojů je oblíbená rakije.

Šopský salát

Pro srbskou kuchyně je typické využití vepřového masa, které se často griluje na roštu - roštilj. Dalším oblíbeným masem je mleté hovězí maso, které se zpracovává stejně jako všude na Balkáně do ćevapčići nebo plískavice. Dále je používáno maso jehněčí, sýry, jogurty a vejce. Jídla jsou často mastná a těžká.

K polévkám i hlavním jídlům se podává chléb. Často se připravuje ze směsi pšenice, ječmene a žita. Přípravě chleba se tady vždy věnovala zvláštní péče. Bohatší vrstvy jedli pšeničný chléb, chudší vrstvy jedli oves, žito a pohanku. Pita je suchý chléb ve formě placky orientálního či arabského typu.

Jogurty jsou další oblíbenou potravinou. Prodávají se v různých konzistencích, mohou se tak pít nebo jíst lžičkou. Často se snídají, ale mohou se popíjet i během dne. Jogurt se může objevit i na nápojovém lístku v restauraci.

Ke všem jídlům se podávají osvěžující a zdravé saláty. Velmi oblíbený je šopský salát, nejčastěji obsahuje rajčata, okurky a cibuli. Vše zalité olivovým olejem a posypané sýrem balkánského typu – fetou. Zelný salát se připravuje z čerstvě nastrouhaného zelí, soli, pepře a olivového oleje. Vše se hněte rukou, až čerstvé zelí zkřehne.

Stravování

[editovat | editovat zdroj]

Pro Srbsko je typická snídaně a dvě teplá jídla. Ke snídani se nejčastěji konzumuje jogurt, sýry, uzenina a chléb. K obědu a večeři jsou podávány husté polévky, guláše a zelná jídla. Až do poloviny 20. století se ve většině domácností používala jenom lžíce.

Srbové při obědě a večeři nepospíchají a jídlo si vychutnávají. Rodiny se pravidelně scházejí k tabuli se studenými a teplými jídly. Na stole se nachází šunka, vejce, slanina, zralý sýr, mladý kajmak a pihtije. Vařená jídla zastupují husté polévky, pečené maso, grilované maso nebo sarma. Na závěr jsou podávány tradiční srbské zákusky.

Polévky se těší velké oblibě. Vývary jsou podávané jako předkrm a husté polévky jako samostatné jídlo. Husté polévky často připomínají guláš. Srbská čorba je národním jídlem, je připravována z cibule, masa, fazolí, rajčat, papriky a dalších surovin.

Hlavní jídla

[editovat | editovat zdroj]
 • Roštilj, grilované maso, název pochází od srbského názvu grilu - roštilj.
 • Ražnjići, kousky masa(nejčastěji vepřové, ale občas také jehněčí nebo hovězí) se zeleninou napíchnuté na špízu.
 • Pljeskavica, grilovaná kořeněná placka z mletého masa - vepřového nebo jehněčí.
 • Čevapčiči, připravuje se ze směsi kořeněného umletého hovězího, libového vepřového a jehněčího masa. Směs se vytvaruje do podlouhlých šišek a griluje se.
 • Sarma, závitky z mletého masa a rýže ve vinném nebo zelném listu.
 • Lepinja, kulaté pečivo s plackou z grilovaného mletého masa. Podobá se hamburgeru. Nejvhodnější přílohou je zelenina - cibule, rajčata, čerstvě nastrouhané zelí.
 • Gibanica, zapečené listové těsto prokládané zeleninou, sýrem, míchanými vejci a bylinkami.
 • Burek, nejtypičtější balkánské jídlo, listové těsto s mletým masem, sýrem nebo špenátem. Specializované pekárny na tento pokrm se nazývají Buregdžinica.

Sladká jídla

[editovat | editovat zdroj]
 • Lokum (lukum), želé servírované v malých kostkách obalených v cukru.
 • Baklava, velmi sladký dezert obvykle s ořechovou náplní, ještě máčený či nakládaný v sirupu nebo medu.
 • Tulumby, laskomina z ořechů, čokolády a sladkého ovoce s cukrovou zálivkou. Původ v Turecku.
 • Vanilkové rohlíčky, podobné našim, ale pečou se celoročně.
 • Slatko, zavařené ovoce připomínající naše džemy z meruněk, jablek, lesního ovoce nebo švestek.
Rakija, šljivovica
 • Káva, ta pravá se připravuje v djezvě (džezvě), všude se dostane espresso, cappuccino a další druhy kávy.
 • Rakija, pálenka, šljivovica (ze švestek), lozovačka (z vinné révy), kajsijevačka (z meruněk), rakija od maline (z malin), viljamovka (z hrušek), dunjevačka (z kdoule).
 • Pivo, místní pivo se prodává pod značkami Jelen a Nikšićko.
 1. Tamara Sheward. Europe's Foodie Secret. Lonely Planet. October 2014. Dostupné online [cit. 24 June 2018]. (anglicky) 
 2. The beginning of Serbian cuisine binds with the dynasty of Nemanjic [online]. 24 February 2017 [cit. 2018-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]