Severomakedonská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tavče gravče, národní jídlo v Severní Makedonii.

Severomakedonská kuchyně je tradiční kuchyně v Severní Makedonii, zástupce balkánské kuchyně odrážející vlivy Středomoří, řecké kuchyně, turecké kuchyně a kuchyně Blízkého východu, a v menším rozsahu italské, německé a východoevropské kuchyně (speciálně maďarské). Relativně teplé klima Severní Makedonie nabízí vynikající podmínky pro růst různých druhů zeleniny, ovoce a bylin. Severomakedonská kuchyně je také známá pro rozmanitost a kvalitu mléčných výrobků, vína a místních alkoholických nápojů, například rakije.

Za národní jídlo Severní Makedonie se pokládají tavče gravče a likér mastika.

Tradiční severomakedonská jídla[editovat | editovat zdroj]

Severomakedonská kuchyně
Turli tava

Tradiční severomakedonské dezerty[editovat | editovat zdroj]

Nápoje[editovat | editovat zdroj]

Káva[editovat | editovat zdroj]

V Severní Makedonii je dobře rozvinutá kávová kultura a turecká káva je zdaleka nejoblíbenější kávový nápoj. S více než 5000 provozovnami je kafana, tradiční severomakedonská kavárna a bar, jedním z nejčastějších míst kam se chodí ven, posedět a popít. Nicméně díky negativnímu stereotypu vytvořenému kolem kafan mnozí mladí lidé raději navštěvují kavárny, které jsou více v západním stylu a na které se pohlíží jako na stylové podniky.

Od doby Osmanské říše až po současnost káva hraje důležitou roli v severomakedonském životním stylu a kultuře. Podávání a popíjení kávy má velký vliv na politiku zásnub, ovlivňuje politické a sociální interakce, modlitby, pohostinnost a zvyky. Ačkoli mnoho z rituálů nepřevládá v dnešní společnosti, káva zůstává nedílnou součástí severomakedonské kultury.

Další kávové nápoje, jako je latte, moccacino a cappuccino, jsou stále více oblíbené u nově otevírání luxusních kaváren. Odborníci a podnikatelé přispěly k popularitě instantní kávy (speciálně frapé).

Alkohol[editovat | editovat zdroj]

Zlaten Dab, vysoce kvalitní severomakedonské pivo, 11% slad s obsahem 4, 5 obj.%. alkoholu

Nealkoholické nápoje[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Macedonian cuisine na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]