Frapé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řecké
Cafe-frape-glas-holztisch-unscharf.jpg
frapé

Frappé (řecky φραπές – frapés) je studená káva s hustou pěnou hojně užívaná v Řecku a na Kypru. Na výrobu se používá instantní káva, nejlépe sušená tzv. sprayováním.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky frapé sahají do roku 1957, kdy bylo náhodou vytvořeno během mezinárodní výstavy v Soluni. Zástupce firmy Nestlé Yannis Dritsas zde vystavoval nový čokoládový nápoj pro děti připravovaný z čokoládového prášku a mléka protřepáním v šejkru. Dritsasův zaměstnanec Dimitris Vakondios si chtěl o přestávce připravit svou instantní kávu a neměl k dispozici teplou vodu. Rozhodl se tedy do šejkru přidat studenou vodu a instantní kávu. Takto náhodou vzniklo frapé, nápoj populární především v Řecku, odkud se později rozšířil do dalších zemí světa.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Do sklenice na frapé (vysoká rozšiřující s uchem o objemu cca 0,25l) nalijeme trošku vody, přidáme instantní rozpustnou kávu, dle požadované chuti možné přidat též cukr. Vše rozmícháme ručním mixérem nebo protřepeme v šejkru a vlijeme do skleničky s ledem. K dochucení můžeme přidat mléko. Ke konzumaci nápoje se používá brčko.

Frapé je podobná ledová káva, do té se však místo ledu vkládá zmrzlina.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frappé coffee na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]